Mar 19, 2018

Posted by in Kitap | 0 Comments

ZEMBEREKKUŞU’NUN GÜNCESİ

ZEMBEREKKUŞU’NUN GÜNCESİ

ZEMBEREKKUŞU’NUN GÜNCESİ/Haruki Murakami

Haruki Murakami’nin okuduğum ilk kitabı…

Murakami’nin dünyasında tüm diğer yazarların belki de tümünde olduğu kadar aşkı,şiddeti,hüznü,hayatı sorgulamayı bulabiliyoruz.Bir farkla…Tasvirleri ile en ufak ayrıntısına kadar sizi durumun içine öylesine sokuyor ki okurken yer yer soluğunuzu kesiliyor diyebilirim.

Kitabı bir sinema gibi değil;uzun soluklu ,çok da birbiri ile bağlantılı olmayan,sonuna kimilerine göre öylece bakakalacağınız bir dizi gibi izledim ben.Bazı bölümlerde karanlık bir kuyuda düşündürüp,bazı bölümlerde şiddetin doruklarına çıkardığı,bazısında ufak erotizm nüansları eklediği,ve tabi ki aşkı ve acısının samimiyetini içimize akıtan bir yazar olarak gördüm Murakami’yi.Zemberkkuşu Güncesi yazarın en iyi kitabı mıdır bilmem ama 738 sayfalık bir aryışın ve serüvenin akıcılığı ve okuru içine alması ile;Kiatbın karakterleri Toru Okada,May Kasahara,Kuyu,Kano kardeşler,teğmen,Akasaklar ile bir yakınlık kurabiliyor insan.

Toru Okada’nın cesareti,dinginliği,arayışı,sevgisi ve sezgileriğle ve en yakın arkadaşı kuyunun karanlığı ile çıkacağınız  güzel bir yolculuk…

”İnsan ne denli uzağa giderse gitsin, yine de kaçamayacağı şeyler var.”

”Nefret, uzun, kara bir gölgedir. Çok zaman, nefret eden kişi bile nereden geldiğini bilemez. İki yanı keskin bir kılıca benzer. Karşınızdakine şiddetle indirirseniz, kendinizi kesersiniz. Bu da ölümcül olabilir”

”birinden nefret ettiğinizde, en kötüsü nedir bilir misiniz? Nefret ettiğiniz kişinin çok isteyip de bir türlü ulaşamadığınız bir şeyi, şaşılacak bir kolaylıkla sahiplenmesi”

Keyifli Okumalar!

Murat AKBABA

 

 

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir