Tem 31, 2019

Posted by in Sinema | 0 Comments

YERALTI

YERALTI

YERALTI/Zeki Demirkubuz (2012)

Dostoyevski’nin ”Yeraltından Notlar” kitabını birde Zeki Demirkubuz’un objektifinden okuyun…

Akıp giden hayata ilintilenememek zor bir olgu.Davayı takip eden bir jüri değil,savcı değil,hakim değil,makdül değil,sanık hiç değil…sadece izleyici olarak kalmak,oyuna dahil edilmemenin zaman için de oluşturduğu hırçınlığı,usta oyuncu Engin Günaydın’la izleyiciye çok güzel geçirmiş yönetmen.

Zeki Demirkubuz’un ”gerçek” yönetmenliğine ,birkaç fotoğrafik enstantane katıp,fona Ankara’yı alıp,merkeze  Dostoyevski’yi koyunca izlenezi bir film çıkmış ortaya.Muharrem karakteri tam bir anti-kahraman olmasa da,neredeyse içimize,yanımıza,komsuluğumuza,arkamıza sızacak dek gerçek duruşu ile biraz tanıdık biraz itici,biraz utandırıcı aslında.

Patates metaforu oldukça etkileyici filmde.İçbenliğimize,en safiyane,en yalın haliyle atfedilen nesne olarak ele alınan nesne bazen koklanıyor,bazen dokunuluyor,bazen izleniyor,bazen fırlatılıyor,ama en çok seyirciye takdim ediliyor.

Aynı masada Serkan Keskin,Murat Cemcir,Serhat Tutumluer gibi usta oyuncularla çekilen sahne hem hayali hem gerçek versiyonlarıyla harika diyebilirim.Cevat karakterine bakarken adeta hepimizin içine birer Muharrem nefreti kaçmıyor değil…

“bazen durduk yerde bir olayın bütün yaşamımı değiştireceğine inanırdım. en çok da bu mecburi eve dönüşler sırasında, tam kapıda yakalardı bu duygu. eşikte öylece kalır, gözlerim dalar, çocuksu bir umutla bir şeylerin olmasını beklemeye başlardım.”

Banyoda Muharrem karakterinin koltukaltlarını defalarca bakarak,koklayarak temizlemesi bize ait olduğumuz yere mutlaka döneceğimizi,ve /veya tarafsız olamayacağımızı gösteriyor adeta… Yanlızlık?Düzen?

“hepiniz benim hakkımda aynı şeyleri düşünüyor olabilirsiniz. bunu anlarım. ama hepinizden tek bir kişiymiş gibi bahsetmeniz, kafamı karıştırıyor! laflarımı hanginize bakarak söyleyeceğim konusunda sıkıntı yaşıyorum. onun için herkes kendi adına konuşursa daha iyi olacak. hem bunların da kendilerine ait bir düşünceleri olabilir! sürekli “biz” “biz” deyip durursan o zaman nasıl söyleyebilsinler ki?”

Oyun salonunda Street Fighter oynayan adama yamaşması,yokmuş gibi davranarak ”Vur!Vur!”demesi anlam arayışı olarak addedilebilir mi ,siz karar verin…

İyi Seyirler!

Murat AKBABA

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir