Ara 5, 2017

Posted by in Sinema | 0 Comments

UNAGİ

UNAGİ

UNAGİ (YILANBALIĞI) /Shohei İmamura ,1997

1997 yapımı olan film Shohei İmamura yönetmenliğinde çekilmiş ve aynı yıl Cannes Film Festivali’nde Altın Palmiye Ödülünü ”Kirzın Tadı” fimi ile paylaşmıştır.

Gecelik balık avına giden İşadamı Yamashita (Koji Yakusho) bir gün aldığı bir mektupla evine erken döner ve karısını bir yabancı ile yatakta görür ve karısını bıçaklayarak öldürür ve teslim olur.Hapishanede 8 yıl geçirdikten sonra memleketinde berberlik yapmaya gelen Yamshita’nın yanına aldığı tek şey hapishanede yetiştirdiği bir yılanbalığı olacaktır.

Tahliye memurunun yardımı ile Yamshita bir berber dükkanı açar.Bir gün dükkanında çalışırken karısına çok benzyen Keiko Hattori ile karşılaşır.Kieko’da tıpkı karısı gibi bir yasak aşkın ortasındadır.Yamshita bir gün yılan balığına yem bulmak için nehre gittiği sırada intihar eden , Keiko’yu bulur ve onu kurtarır.

Film zaman zaman durağan seyretse de Yamshita’nın bir gece kabuslar görerek,Trainspottingvari  daldığı akvaryumda yılanbalığı ilr girdiği ilişki filmin en vurucu sahnelerinden biridir.

Akira Yoshumura’nın ”Sparkless in the Darkness”romanından uyarlanan film,”Narayama’nın Türküsü”nden sonra İmamura’ya ikinci Altın Palmiye ödülünü kazandırmıştır.

İyi Seyirler!

Murat AKBABA

 

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir