Ara 4, 2017

Posted by in Sinema | 0 Comments

Taste Of Cherry

Taste Of Cherry

TASTE OF CHERRY (KİRAZIN TADI) / Abbas Kiaroustemi,1997

1997 Yılında ,yönetmenliğini iran’lı Abbas Kiyarüstemi’nin yaptığı ve oyunculuklarını Hümayun Erşadi,Abdürrahman Bakiri’nin paylaştığı film gösterildiği yıl , Cannes Film Festivali’nde Altın Palmiye ödülünü Shohei Imamura’nın Yılanbalığı filmiyle  paylaşmıştır.

Filmi izledikten sonra gördüğünüz toz topraktan bir silkinme ihtiyacınız olacaktır öncelikle uyarayım.Sonrasında daha bir güzel bir nefes alacaksiniz başlarda.İyi ki umutlarım ve hayallerim var diyeceksiniz,ne kadar azına sahip olsanız bile…Çaresizliğin ne demek olduğunu biraz daha anlayaksınız ayrıca.

 

Filmde intihar etmeye karar vermiş fakat nedeninden hiçbir yerinde bahetmeyen Bedii ,yüklü miktarda uyku hapı alması sonrası mezarına 20 kürek toprak atacak kişiyi seçmesi,onu ikna etmesi,sorulara karşılık cevaplardan kaçınması çatısı altında geçiyor.Bu sebepten görüştüğü bir asker,bir ilahiyatçı ve en sonunda bir yaşlı adamla diyaloglara girer .İstisnasız bu kişiler fakir ve paraya ihtiyaçları vardır faka o denli de naif insanlardır.Herkese farklı  gelebilir fakat bana göre son yaşlı adamla geçen diyaloglar daha içerikli geldi.

”bütün umutlarını mı kaybettin? sabah uyandığında, hiç gökyüzüne baktın mı? şafakta güneşin doğuşunu görmek, istemez misin? gün batımında, güneşin kırmızısını ve sarısını, artık daha fazla görmek istemiyor musun?
sen ayı gördün mü? yıldızları görmeyi istemez misin? dolunaylı geceyi, yeniden görmeyi istemez misin? gözlerini kapatmak mı istiyorsun?
(…) bir kez daha ırmaktan su içmeyi istemez misin, ya da yüzünü yıkamak istemez misin bu suyla?
(…) tüm bunlardan vazgeçmek mi istiyorsun? her şeyi bırakmak mı istiyorsun? kirazların lezzetini bırakmak mı istiyorsun?”

Not:Filmin sonunda dinlediğiniz müzik: St.James İnfirmary/Louis Armstrong

İyi Seyirler!

Murat AKBABA

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir