Haz 11, 2018

Posted by in Kitap | 0 Comments

SINIRIN GÜNEYİNDE GÜNEŞİN BATISINDA

SINIRIN GÜNEYİNDE GÜNEŞİN BATISINDA

SINIRIN GÜNEYİNDE GÜNEŞİN BATISINDA /Haruki Murakami

İsmini Nat King Cole’ın ”south of the border” şarkısı ve bir süreç sonrası gelişen  psikolojipatolojik bir durumun  kişide sürekli güneşin batısına yürüme dürtüsü oluşturan ”Sibirya Histerisi”nden alan Haruki Murakai romanı…

”ağlayabilseydim,herşey daha iyi olabilirdi.İyi de ,neye ağlayacaktım?Kimin için ağlayacaktım?Başkalarına ağlamak için çok bencildim,kendime ağlamak içinse çok yaşı” Aşk,mistisizm,bol bol tasvir,bir tutam erotizm,iç çelişkileri,ve fonda her zaman müziğin hakim olduğu,akıcı,merak uyandırıcı ,okuması kolay bir roman diyebilirim.

İyi ama performansta nasıl bir eksiklik vardı ki? diye sordu.”Dört dörtlük olduğunu düşünüyorum.” ”Hatırlamıyor musun?”dedim”’Beraber dinlediğimiz plakta ikinci bölümün sonunda minik bir çizik şöyle duyuluyordu.Puçi!Puçi! Nedense o çizik olmadan kendimi müziğe veremiyorum!” Şimamoto kahkaha attı.” Bunun pek sanatsal olduğunu söyleyemem.” ”Bunun sanatla bir ilgisi yok.Sanatı kel akbabalar yesin isterse,beni bağlamaz.Kimin ne dediği umurumda değil;o çiziği seviyorum!”

Murakami romanlarında fazlaca alıştığımız; kendi kendine itiraflar ve kendini yerecek raddeye gelebilen eleştiriler bu romanda da fazlasıyla karşımıza çıkıyor.Bu durum okuyucu da bir kaçınılmaz samimiyet oluşturup,içine çekiyor diyebilirim.Fonda kullandığı ortam,koku,ses,müzik her ne ise okuyucunun zihninde fazladan bir boyut açıp, kitabı yaşamasını sağlıyor.Bu romanda bol bol jazz ve klasik müzik var ve müzikler okuyucuda kaçınılmaz bir  merak uyandırıyor.

”Seni en son yirmi beş yıl önce görmüştüm.Az da olsa bu boşluğu doldurmak istiyorum.”Gülümsedi ve sanki yüzümde tuhaf bir şey varmış gibi kafası karışarak bana baktı.”Garip” dedi.”Sen o zaman boşluğunu doldurmaya çalışıyorsun.Bense olduğu gibi boş kalsın istiyorum”

Başlayınca elinizden bırakamayacak,yine sizi farklı dünyalara götürecek,naif bir Murakami Romanı…Iskalamayın!! Murat AKBABA    

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir