Ara 4, 2017

Posted by in Kitap | 0 Comments

SİNEKLERİN TANRISI

SİNEKLERİN TANRISI

SİNEKLERİN TANRISI /William Golding

“Bir yanda avlanmanın, her şeyi önceden tasarlamanın, yabansı sevinçlerin, ustaca davranışların pırıl pırıl dünyası vardı.Bir yanda da, özlemlerin, yenilgiye uğrayan sağduyunun dünyası.”

Kabuğa sığmış bir demokratik tavır kabuk kırılınca veya kabuğa zorla sahip olunca bitiyor. Doğumsal getirdiğimiz “insanlığımız” bizim yakamızı asla bırakmıyor. Pek çok felsefeci din adamı ve araştırmacının aksine biz bir “beyaz sayfa” olarak doğmuyoruz. Bizim bir insanlığımız var. Rol model olmadan da doğamız kendisini inkar etmemize izin vermiyor.


Adaya düşmek klostrofobik bir his oldu her zaman. Pek çok film ve kitap var bu konuda. En ünlüsü tabii ki Robinson Crusoe. Bu kurgusu muhteşem işlenmiş romanın öyküsü de bu. Bir adaya düşen bir grup çocuğun öyküsü. Burada öykünün içeriği bir tarafa öykünün işlenişi çok önemli. Çocuklar herkes tarafından masum günahsız kabul edilir. Onları kirleten toplumdur pek çok insanın gözünde oysa bu böyle değil. İnsan doğası vahşi bencil ve hayatta kalmak için vardır. Bu süreç kimsenin müdahale etmesine ihtiyaç duymaz. “İnsancıl” olan bu vahşi dizginlenemeyen idgilerdir. Biz toplumsal yaşam uğruna bu idlerimizi terk ettik veya terk etmek zorunda kaldık. Kitap bizi geriye götürüyor Avcı toplayıcı atalarımızın dünyasına.


Ahlak tanım olarak: Toplumsal bilinç biçimlerinden biri. Bu bilinç biçimi, toplumca belirlenen ve tarihsel olarak gelişen, töresel ilkelerin, değer yargılarının, normların ve kuralların meydana getirdiği bir sistem tarafından oluşturulur ve insanların gerek birbirleri karşısındaki, gerekse toplumsal fenomenler karşısındaki pratikteki davranışlarını yönlendirir. Ahlak konusundaki değer yargıları ve normlar, tanrısal bir güç tarafından buyurulmuş ya da herhangi bir üstün töre yasasından türetilmiş, ebediyen geçerli normlar ve buyruklar olmayıp, insanların maddi toplumsal gereksinimlerinden kaynaklanır, bunları yansıtır ve bunlarla birlikte değişime uğrarlar.
Pek çok kişi düşünür için için bu kavram tartışılır olmuştur; ve tartışmaya devam edeceğiz.
Kitap burada ahlak sorgusu da yapıyor. Cevapları sizde saklı sorular duymak istiyorsanız okuyun derim.
”Cahilliklerini bilmenin utancı içindeydiler ve bilgisizliklerini nasıl açıklayacaklarını da bilemiyorlardı.”

İyi Okumalar!

Ömer Aydemir

 

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir