Haz 26, 2019

Posted by in Kitap | 0 Comments

PARADİME

PARADİME

PARADİME/Alen Glynn

Limit Yok’un ödüllü yazarı Alan Glynn’in kaleminden özgün ve etkileyici bir psikolojik eser : Paradime
İnsanların çoğu hayatından memnun değil. Her gün rutin işler peşinde hayatlarını devam ettirmeye çalışıyorlar kimsenin önemsemediği insanlar olarak. Kendi dünyalarında dönüp duruyorlar. Bazıları bu durumu kabullenmişse de bazıları mücadeleyi bırakmıyor.


Mücadele eden insanlar bu can sıkıcı durumda mutlu olmak için çevrelerini gözlemlemekten başka çareleri olmadığına karar veriyor. Herkesin saygı duyduğu, servetleriyle dudak uçuklatan insanlara özeniyorlar. Öne çıkmak ,saygı görmek istiyorlar ve kendilerini o insanlarla özdeşleştiriyorlar. Bunlar sadece hayallerden ibaret, peki gerçek olsaydı ne olurdu ? Şans yüzlerine gülerse ?
“Ya hayat senin karşına bir sen daha çıkarırsa ?”
İşte o zaman “pandoranın kutusu”açılır.
Çünkü ben bunu istememiştim , ben aranmamıştım , kesinlikle anlamıyordum ama yokmuş gibi davranamıyordum.”


Hayatın göründüğü gibi olmadığını anlaşılır, eski hayat özlenir ama elden ne gelir ? Sonuç olarak sen istediğin kişisindir,eski sen değil. Hayatın , çevren, arkadaşların değişmiştir.
İlk romanı ”Limit Yok”un yazarı olan Alen Glynn’in ikinci kitabı,,,Yazar salt bilgi vermektense okuru sürece dahil etmiş ve okuru sorgulamaya yönlendiriyor. Psikolojik içeriği göz önüne bulundurulursa,bunu gayet iyi başarmış.Eserin konusu ise oldukça özgün. Böyle bir konuya daha önce hiç denk gelmedim. Bu noktada fevkalade!
Olay akışı, karakterler, tasvirler ise oldukça dengeli. Okuru hiç sıkmıyor,bilakis türüne binaen geriyor. Eseri olurken olay zihninizden bir “film şeridi” gibi geçiyor.Tam da bu noktada yazarın yeteneği devreye giriyor.

Baran Çelik

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir