Haz 9, 2018

Posted by in Kitap | 0 Comments

ODYSSEİA’NIN KAYIP BÖLÜMLERİ

ODYSSEİA’NIN KAYIP BÖLÜMLERİ

ODYSSEİA’NIN KAYIP BÖLÜMLERİ/Zachary Mason

Odysseia bir kahramandan çok öte, bir mitolojik unsur elbette. Pek çok romana, filme ve tiyatro oyununa konu olmuş bir ölümsüz Odysseia.

Çağlar öncesinden size Homeros’un kelimeleri, sanatçıların resimleri ve hiyeroglifleriyle sesleniyor; . Homeros’un bilinen iki önemli eserinden biri. Olup olmadığı hala tartışma konusu olan ve bir çok arkeolojik kazıda izine rastlanan bizim topraklarımızda olan savaş; Truva savaşı. Ve bu şavaş sonrası evine dönemeyen bir çok mitolojik kahraman varken, bu savaş pek çok kendi kahramanını oluşturmuşken; ki bunlardan en bilineni babasını sırtında taşıyan Aeneas’dır. Bu kadar kahraman varken Odysseus’u özel kılan ise çok uzun süren eve dönüş maceralarıdır. Yol kısa olmasına rağmen dönüş yolu tam yirmi yıl sürmüştür. “Bütün dönüşler İthake’yedir.”

Pek çok yönü olan destansı  bir öykü … Bekleyen, beklenen, geri dönmeye çalışan, yanılan, oyalanan bir kahraman. Kahraman ön planda olsa bile kahraman yalnız değil ve sadece sanat dünyası ilgilenmemiş psikoloji dünyası da nasibini almış destanın pek çok yerinden. Bu öykü o kadar kavramı işlemiş ki tüm insanlığın ilgisini çekmiş ve resmen bir çok cımbızla tarihin gerçek ve mitolojik örgüsünden çekip çıkarılmış. İşte bu noktada öykünün bir çok versiyonu var. Yazar da kendi ruhsal ve kültürel birikimi yoluyla kendi kurgusunu oluşturmuş.  Homeros’un bakmadığı taraflardan bakmış öyküye. Kurban olarak yansıtılan minator olmuş. Poseidon oğlu tepegöz kiklop(cyclop) olmuş. Öyküyü bir de onun gözünden anlatmış.

Kısaca başka bakmak istemiş öyküye:“Tabii ki söylediklerinin hiçbiri doğru değildi ama insanı yalanları ele verir.” Yaşam bakış yerine göre değişen gerçeklikler diyarı adeta. Can Yücel’in ünlü mısrasını hatırlatır şekilde:”herkesin gerçeği kendine.”

Tüm bu macera, mitoloji gerçeklik örgüsü içinde aktarılan tarihin tozu hiç bir zaman tam temizlenmedi elbette. Olsun temizlenmesin, sadece çıkarılacak dersler var yaşamak için, ön görmek için. Bu destanı okuyan okumayan herkesin rahatlıkla okuyacağı bir alternatif destan olmuş kitap. Yazım dili zaman zaman beni şaşırtacak kadar kendine özgü ve günümüz gerçekliği içerse de: “Cehaletim sinir bozucu ama mantığa olan inancımı ortaya koyarak kendimi yatıştırıyorum. Dünya yüzeyinde sayısız etkiye yol açmayan hiçbir eylem yoktur; bu etkiler işaretler bırakır ve bu işaret zincirine bakarak önceki eylemler çıkarsanabilir. Belki de insan bir aşamada kavrayışı ya da sezgileri sınırlı olduğu için neden sonuç bağlarını kurmakta yetersiz kalabilir, ama bir ev inşa etmek ciddi anlamda etkileri olan bir eylem: cinayette olduğu gibi sınırlı sayıda gerekçe mevcut.” Günümüz insanının neden sonuç, etki tepki ikilemine göndermeler içerse de ,kitap güzel bir anlatıma sahip. Kahramanların hepsi bildik hepsi tanıdık. O yüzden keyifle okuyunuz!

Ömer AYDEMİR

  • avatar

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir