Eki 6, 2017

Posted by in Edebiyat, Kitap | Nobel Edebiyat Ödülü İngiliz Yazara!!! için yorumlar kapalı

Nobel Edebiyat Ödülü İngiliz Yazara!!!

Nobel Edebiyat Ödülü İngiliz Yazara!!!

Nobel Edebiyat ödülü İngiliz Yazara

2017 Nobel Edebiyat Ödülü japon asıllı ingiliz yazar Kazuo İshiguro’ya verildi.Nobel Edebiyat Ödülü’nü kazanacak isimler arasında Haruki Murakami, Margaret Atwood ve Ngũgĩ wa Thiong’o gibi yazarların isimleri de geçiyordu. Ishiguro’nun ‘Günden Kalanlar’ adlı romanı da Man Booker ödülünü kazanmıştı. Nobel ödüllerini dağıtan İsveç Akademisi, yazarın, ‘insanın yaşadığı dünyayla bağlandığı yanılsamasının ardındaki uçurumu’ ortaya çıkarmadaki edebi yeteneğini övdü. Nobel Edebiyat Ödülü, 1901’den bu yana her yıl düzenli olarak verilmektedir. Sadece 2. Dünya Savaşı sırasında verilmeyen Nobel Edebiyat Ödülü, İsveç Akademisi tarafından, Alfred Bernard Nobel’in vasiyeti doğrultusunda verilmektedir. Nobel Edebiyat Ödülü’nü sadece Pasternak ve Sartre kabul etmemişlerdir.
 
 Kazuo İshiguro Biyografisi:
1954’te Japonya’nın Nagasaki şehrinde doğdu. Eğitimini, babasının Ulusal Oşinografi Entitüsü’nde çalışmaya başlaması üzerine beş yaşındayken ailesiyle birlikte geldiği İngiltere’de tamamladı. Kent Üniversitesi’nde İngilizce ve felsefe eğitimi aldı. Mezun olduktan sonra Londra’da sosyal hizmetler görevlisi olarak çalışmaya başladı. East Anglia Üniversitesi’nde Malcolm Bradbury’den yaratıcı yazarlık eğitimi aldı ve yazarlık kariyerinin ilk dönemlerindeki akıl hocası Angela Carter’la tanıştı. 1981’de üç tane kısa hikâyesi yayımlandı ve Kazuo Ishiguro o tarihten beri sadece yazarlık yapıyor.2005’te The Saddest Music in the World adlı ilk uzun metraj sinema filmi senaryosunu tamamlayan yazarın romanları otuzdan fazla dile çevrilmiştir. Kazuo Ishiguro, karısı ve kızıyla birlikte Londra’da yaşamaktadır. The Remains of the Day (Günden kalanlar) adlı romanı ile 1989 yılında Booker Ödülü’nü kazanmıştı. Yazarın, “Çocukluğumu Ararken”, “Beni Asla Bırakma” gibi romanları Türkçe’ye çevrildi.

Yazarın Romanları:

 

  • A Pale View of Hills(1982) (Türkçesi: Uzak Tepeler, Can Yayınları, 1992)
  • An Artist Of Floating world(1986) (Türkçesi: Değişen Dünyada Bir Sanatçı, Turkuvaz Yayınları, 2008)
  • The Remains Of The Day (1989) (Türkçesi: Günden Kalanlar, Can Yayınları, 1993 – Günden Kalanlar, Turkuvaz Yayınları, 2009)
  • The Unconsoled (1995) (Türkçesi: Avunamayanlar, Yapı Kredi Yayınları, 2009)
  • When We Were Orphans (2000) (Türkçesi: Çocukluğumu Ararken, Epsilon Yayınları, 2002)
  • Never let Me Go (2005) (Türkçesi: Beni Asla Bırakma, Yapı Kredi Yayınları, 2007)
  • The Bıuried Giant (2015) (Türkçesi: Gömülü Dev, Yapı Kredi Yayınları, 2015)

Eserlerinin sinema uyarlamaları:

  • The Remains of the Day
  • Never Let Me Go

 

Comments are closed.