Kas 6, 2017

Posted by in Sinema | NO MAN’S LAND için yorumlar kapalı

NO MAN’S LAND

NO MAN’S LAND

NO MAN’S LAND/Danis Tanoviç-2001

2001 yılında En İyi Yabancı Film Oskarı’nı alan bir Danis Tanoviç filmi.1993 yılında geçer, bosna’daki savaşı ironik bir şekilde anlatır.İnsandan arındırılmış bir bölgede, üç asker ve bir bomba başroldedir.

Zaman:93 Haziran’ı,

Yer:Bosna.

Bir grup bosnalı asker düşman hatları arasındaki tarafsız bölge’de kaybolurlar ve sırp askerlerinin kendilerini fark etmesi üzerine terkedilmiş bir sipere sığınırlar. Fakat açılan ateş sonucunda Çiki (Branko Duriç) hariç hepsi öldürülür. Siperi kontrol etmeye gelen iki sırp askeri, siperi terk etmeden önce bosnalı askerlerden birinin cesedinin altına mayın yerleştirerek bubi tuzağı hazırlarlar. Çiki, saklandığı yerden çıkar ve sırplardan birini öldürür, Nino (Nene Bitorajac)ismindeki diğerini de yaralar. Sonra anlaşılır ki altına mayın yerleştirilen Çera (Filip Sovagoviç) ölmemiş, sadece bilincini yitirmiştir. Çera’nın kendine gelmesi üzerine Ciki ve Nino dehşete kapılırlar. Eğer Çera yerinden kımıldayacak olursa, patlayacak mayın hepsini öldürecektir. Bm barış gücü askerleri kısa sürede olayı öğrenir ve fransız komando Çavuş Marchand (Georges Sitatidis)olayı çözmekle görevlendirilir. Medyanın da işin içine girmesiyle olay, tıpkı bugün de yaşadığımız gibi, bir naklen yayına dönüşür, fakat mayının üzerinde yatan insan,en son umursanan şeydir artık.

Günümüz savaşlarının ne için,kiminle,ne uğruna olduğunu;müdahil olanların samimiyetini ve tümünü bir kara mizah tarzında anlatan filmden akılda kalan birkaç replik;

Filmde iki Fransız Bm askeri tarafsız bölgeyi izlerken, kendini ve bulunduğu yeri sorgulayan bir asker,komutanına sorar:

niye burdayız? işimiz ne burda?

-işimiz, sivillerin birbirini öldürmelerini, kaba kuvvete başvurmadan ve tehlikeli duruma girmeden sağlamak

Boşnak askerin vurulmadan hemen önce kendisini çeken onlarca kameraya dönüp

“nasıl, acılarımız size yeterince para kazandırıyor mu?” 

Mutlaka izleyin ve bence daha da önemlisi çocuklarınıza izlettin!

İyi Seyirler!

Film müziği olarak kullanılan bir boşnak ninnisi

Murat AKBABA

 

 

Comments are closed.