Şub 13, 2018

Posted by in Kitap | 0 Comments

NEMESİS

NEMESİS

NEMESİS/Philip Roth

“Yunan mitolojisinde Nemesis (Νεμεσις), ilahi intikam tanrıçasıdır. Hesiodos’a bakılırsa gece tanrıçası Nyx’in babasız meydana getirdiği çocuklarından biri olan Nemesis, insanlara işledikleri günahların bedelini ödetir ve haksızlıkları cezalandırır. Cezaya tabi günahların en büyüklerinden biri de tanrılar karşısında küstahça kibirlenmek anlamına gelen hubris’tir (Ὑβρις, hybris). Örneğin, mitolojide kibirli bir karakter olan Narkissos’u (Narcissus) kibrinden ötürü kendi görüntüsüne aşık edip onun gölde boğulmasına neden olan, Nemesis’ten başkası değildir.

” Bir kaynak nemesis için bunu söylüyor. Kelime anlamı da öç demek. Yazar bu kitapta dönemin çaresiz bir hastalığı olan polio yani çocuk felci üzerinden bu öç varoluş sorgusunu yapıyor. İdealler içinde büyütülmüş bir hırsız oğlu. Anne kavramından uzak çünkü doğum sıradında ölüyor. Ve yıl 1940 lar ikinci dünya savaşı devam etmekte. Dedesi tarafından büyütülen bu çocuk bir sürü suçluluk hissi taşıyor. Annesini öldürmüş, babası hırsız ve bir yahudi. Tüm dünyanın tüm günahları bir kişi üzerine yüklenmiş. Elbette bir bedeli olacak bu kadar günahın.

Sonuç olarak bu bir varoluş romanı. İnancı sorgulayan bir mükemmeliyetçi insanın var olma çabası. İyi olma isteği ağır basıyor ve toplumda kabul edilmeyi çok istiyor. Bu noktada ben inancı ve çıplak bedeni sorguladım. Kurgudan uzak bir beden toplumda var olabilir mi? Hayır elbette. Ki romanda bu da var. Sadece bedeni olan ve fakat zeka problemi olan bir insanın nasıl bir muamele gördüğünü anlatıyor. Bir meczup kesinlikle bir günah keçisidir. Suçlanır her zaman. Yani beden tek başına yeterli değildir toplumsal kimlik için.
Kim yararlı kim suçlu kim inançlı kim değilin sorgulandığı bir roman. Sade bir dil ile uzun olmayan cümlelerle anlatmış yazar; tüm olup biteni dönemi, coğrafyayı insanları.
Keyifle okuyunuz.

Ömer AYDEMİR

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir