Eki 25, 2017

Posted by in Sinema | Mayıs Sıkıntısı için yorumlar kapalı

Mayıs Sıkıntısı

Mayıs Sıkıntısı

Mayıs Sıkıntısı/Nuri Bilge Ceylan (1999)

 

 

Çanakkale’nin Yenice kasabasında çekilen film,yönetmen Nuri Bilge Ceylan’ın ikinci filmi.Muzaffer’in çocukluğunun geçtiği kasabaya dönerek bir film çekmesi ve onun etrafında geçen öykücüklerle bezenmiş  bir senaryo.

Filmin ismi bulutlarla kaplı gökyüzü, boğuk ve bastılırılmış hissi veren hava, yağamayn yağmur ve aylardan mayıs olunca ortaya çıkan duruma verilen isim.

Çoğu eleştirmene göre sinemasını geliştirerek ilerleten yönetmenden sıcaklık,samimiyet ve minimalist bir sinema örneği Mayıs Sıkıntısı.Filmi izleyicinin biraz durağan bulabilme ihtimali olsa da tam o anda gözlerini kapatıp kendi çocukluklarına,oradaki öğlen miskinliklerine ,kuş ,çalı,yaprak,rüzgar seslerine hemen ışınlanacaklarından eminim.

Nuri Bilge Ceylan’ın fotoğrafik sineması,zihnimizde çöreklenmiş o geçmiş görüntüleri birer birer kaşıyıp,durağanlığının içerisine küçük bir girdapla müdahil edebilen  bir film,Mayıs Sıkıntısı!!

Kendi akrabaları ile çektiği,estetik,görsel bir şiir tadında olan,çıktığınızda durup hayata bir es verip gülümseyeceğiniz bir film,Mayıs Sıkıntısı!!

Canınız sıkılrken değil,hayatın sizi fazlaca yorduğu  bir anda sakinleştirici niyetine bir film,Mayıs Sıkıntısı!!

İyi Seyirler!

Murat AKBABA

 

Comments are closed.