Eki 27, 2017

Posted by in Sinema | MASUMİYET için yorumlar kapalı

MASUMİYET

MASUMİYET

MASUMİYET/Zeki Demirkubuz (1997)

Yusuf’un (Güven Kıraç) gözünden anlatılan biraz arabesk,fazla yeraltı,bir teyze izleyecek olsa hemen hemen filmin tamamında ”Allah düşürmesin”dedirtecek kadar gerçekçi bir film ,Masumiyet.

Kendi penceremden ise,bana  türk sinemasının da izlenesi olduğunu gösteren ve yıllarca hatırına tonla yerli filme gittiğim , Masumiyet.

Bekir’in (Haluk Bilginer) yıllarca aşık olduğu Uğur’un (Derya Alabora) peşinden;Uğur’un da aşık olduğu Zagor’un peşinden gittiği yolu takip etmesi-ki hiç yol olmayan yol olduğunu göreceksiniz- ve bu yola Yusuf’un tesadüfen denk gelmesi ve bu şekilde kadraja  giren film Masumiyet.

Zeki Demirkubuz’un kendisi şu şekilde özetler filmi: “Suça aşık bir adam, adama aşık bir kadın ve kadına aşık bir baska adam.”

Yıllar sonra bu karakterlerin ilk gençlik yıllarını da ”Kader” filminde sunacak Zeki Demirkubuz’u çoğumuzun daha yeni veya daha çok tanıyacağı film,Masumiyet

Çoğuna göre Haluk Bilginer’in performansının tavan yaptığı film,Masumiyet.

Bekir’in kırdaki  repliği:

“zagor… cezaevlerini gezip duruyor… orospu da pesinden… sonunda dayanamadım ben de onun peşinden… yunus gibi aşk uğruna düştük yollara… bu tınmıyor hiç. İlk yıllar ufak kahpeliklere başladı, sonra alıştı.Gözünü yumup yatıyor milletin altına.Kaç defa dönüp gittim İstanbul’a… her seferinde yine peşinde buldum kendimi.”

ve:

-Uğur: benim ulan bu benim ortağım mısın puşt??
Bekir: bana da vereceksin!!

Unutulmaz! İyi Seyirler!

Murat AKBABA

Comments are closed.