Kas 16, 2017

Posted by in Sinema | LOS LUNES AL SOL/GÜNEŞLİ PAZARTESİLER için yorumlar kapalı

LOS LUNES AL SOL/GÜNEŞLİ PAZARTESİLER

LOS LUNES AL SOL/GÜNEŞLİ PAZARTESİLER

GÜNEŞLİ PAZARTESİLER /Fernando Leon De Aranoa,2002

2002 yılında Fernando Leon De Arona tarafından çeklmiş filmin başrollerini Javier Bardem,Luis Tosar,José Ángel Egido paylaşıyor. 5 dalda Goya Ödüllerine layık görülen filmde Vigo’da tersanede çalışan bir grup işçinin işten çıkarılması sonucu yaşadığı sancıyı,yarım kalma hallerini kapitalizmin delikli şemsiyesi altında yaşanılan güvensizlikleri ile birlikte kendi yaşamlarından küçük kesitlerle ele alıyor.

Pazartesileri güneşin altında güneşlenmek,düzene alışıklığımızı,bağımlılığımızı,tutsaklığımızı bir kabahat gibi vurur yüzümüze.Kabahatinizin adı ”İŞSİZLİK”

Gündelik hayatımızda fazlasıyla tanıdık gelen sahnelerde hissedilen sıkıntı,daralma,çaresizlik halini izleyiciye eksiksiz geçirmesi filmin en etkili yönü  sanırım.Bunu yaparken yine takındığı naif,minimalist dil özgün bir kapitalizm eleştirisi doğurmuştur.

Siyam ikizleri,amador’un hikayesi,farklı ağustos böceği-karınca uyarlaması ,karoke sahnesi filmin unutulmaz anları denilebilir.

“Önemli olan bizim tanrıya inanıp inanmamamız değil.Önemli olan tanrının bize inanıp inanmadığı.Çünkü inanmıyorsa hapı yuttuk demektir. Bilmem anlatabildim mi? ve inanmıyor. En azIndan bana inanmıyor”

İyi Seyirler!

Murat AKBABA

 

 

Comments are closed.