Kas 25, 2017

Posted by in Sinema | 0 Comments

LOREAK (ÇİÇEKLER)

LOREAK (ÇİÇEKLER)

LOREAK (FLOWERS) /Jon Garaño , Jose Mari Goenaga,2014

2014 yılında Jon Garaño and Jose Mari Goenaga tarafından  Bask dilinde çekilmiş olan filmin oyunculuklarını  Nagore Aranburu , Itziar Ituño,Itziar Aizpuru ,Josean Bengoetxea paylaşıyor.Film bir inşaat şantiyesinden yalnız evlere yayılan, çok güzel çiçek kokulu bir aşk hikayesi. Belki de Hiçbir filmde rastlamayacağınız kadar güzel çiçekler barındıran filmde,gördüğünüz envayi çeşit ve renk çiçek aslında yine envayi çeşit sevmenin de birer farklı sembolü.

Erken menapoz teşhisi alan ve bununla baş etmeye çalışan Ane,evine gelen isimsiz çiçeklere başlarda fazlasıyla garipsese de,zamanla mevcut ruh halinin de etkisi ile bu duruma fazlasıyla alışmıştır.Hatta eşinin de rahatsız olduğu bu konuyu artık kapatıp,gelen çiçekleri  kamufle etmeye başlamıştır.

Diğer yandan bir vinç operatörü olarak çalışan ,eşi ve anesi arasında kalan Benat’ın yine böyle bir sebepten geçirdiği kaza nedeniğle hayatını kaybetmesi ile taşlar yavaş yavaş yerine oturacaktır.

Bu süreçte, Benat’ın eşi Lourdes’in olayları eşelerken yaşadığı değişim ve duygular yine filme damga vurmaktadır.

2015 yılın San Sebastian Film Festivali’nden ödülle dönen film izlemeye değer,hemen peşi sıra evinizin balkonuna  birer saksı daha ekleyecek bir film.

İyi Seyirler!

Murat AKBABA

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir