May 25, 2019

Posted by in Kitap | 0 Comments

KUYUCAKLI YUSUF

KUYUCAKLI YUSUF/Sabahattin Ali

Türk edebiyatının önde gelen simalarından Sabahattin Ali’nin roman türündeki ilk eseri : Kuyucaklı Yusuf…

Birçoğumuzun hayatı olağan şekilde devam ediyor,tekdüze bir halde , çok daha hareketli olmadan .Sanki hep bu şekilde devam edecekmiş gibi yaşıyoruz. Hayatın ne getireceği belli olmuyor ne yazık ki.
Hiç geçmeyen, hiç unutulmayan şeyler de var,
Ölünceye kadar insanın sırtından atamayacağı şeyler de .”

Değişimi ansızın oluyor hayatın. Acı tokadını yüzümüze çarparken hiç tereddüt etmiyor, acımıyor. Hayatın pençesine hazırlıksız bir şekilde düşüyoruz ve hayatın girdabında çaresiz kalıp kendimizi akışa bırakıyoruz.
Göğsün içinde nelerin kaynadığı bilinmediği için,
insan mütemadi bir ürkeklik ve tereddüt içinde üzülür.”

Bu durumda sudan çıkmış balığa dönerek çırpınıp duruyoruz.
Fakat her şey geçer, her şey unutulur. Kendini bir felâketin içinde kaybetmenin mânâsı yoktur. İnsan birazcık da kalender olmalıdır!”

Monoton hayattan bambaşka bir hayata geçince alışamıyoruz. Yabancılaşmaya başlıyoruz topluma. Değişim, uç noktalarda gerçekleşiyorsa dozu artıyor yabancılaşmanın. Eski günleri özlemle anıyoruz avunmak için.

Varlığı büyük boşlukları dolduracak mahiyette değildi; fakat yokluğu müthişti.”

 

Kuyucaklı Yusuf realizmin belki de natüralizmin edebiyatımıza yansıması. Olayları en başından sonuna kadar neden-sonuç ilişkisi içerisinde ele alan yazar, merakı da kamçılıyor. Eseri bırakmak söz konusu olmuyor,sonunu merak ettiğiniz için. Eserin trajik sonu ise duygulara bir pencere açıyor.

Hayata ve kurallarına karşı edilgenlik,kaderciliğin,yabancılaşmanın  dikkat çektiği romanda Yusuf ve Muazzez’in güzel aşkları etrafında anadolu’yu,alışkanlıklarını ve baze yarım bıraktıklarını anlatan güzel bir eser.

Baran ÇELİK

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir