Oca 17, 2018

Posted by in Kitap | 0 Comments

KURTLARLA KOŞAN KADINLAR

KURTLARLA KOŞAN KADINLAR

KURTLARLA KOŞAN KADINLAR / Clarissa Pinkola Estes

 

İnsanlık tarihi boyunca bastırılmış ve hiçe sayılmış kadınların durumunu sosyal,kültürel ve ekonomik açıdan ele alan çok sayıda inceleme yapmıştır.Her inceleme,kadınları çok farklı ”tanımlama ve çözme” açısından farklılıkta göstermiştir. Clarissa P.Estes bu kitapta kadınlar için yalın ve duru çözümler önermiştir. Estes,kitabında ilk şeyin kadınların iç seslerini keşfetmek olduğunu söylüyor.50 yılı aşkın klinik deneyimi olan Jangcu psikoanalist,Cantadora ve  Clarissa bu kitabın yazım süresince klinik çalışmalarına önem vermiştir.Bir kadının kaleminden çıkmış olan bu kitap,öncelikle her kadının dilerlerse de erkeklerin okuması gerek bir kitaptır.

Yazara göre; kurtlar ile kadınlar arasında vahşilikleri,zarafetleri ve içinde yaşadıkları topluluğun üyelerine duydukları bağ açısından etkin benzerlik olduğunu anlatıyor.Ayrıca kadınların sınırsız güç ve yaratıcılığın lideri olduklarını,bu yönüyle de doğada kurtlara olan psişik benzerliği tekrarlıyor.

Kitapta farklı kültürlerden derlenen masallar yer alıyor.Önceden bildiğimiz ve okuduğumuz mitolojik hikayeler ve masallardan ne tür çıkarımlar yapmamız gerektiğini,o hikayelerin bazen bizim fark edemediğimiz alt metinleri tüm yönleriyle de ortaya koyuyor.

Nazlıcan ÖZTEN

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir