Şub 16, 2018

Posted by in Kitap | 0 Comments

KÖPEK KALBİ

KÖPEK KALBİ

KÖPEK KALBİ /Mihail Arsenyeviç Bulgakov

”Genç Bir Doktorun Anıları” sonrası, yazarın okunduğum ikinci romanı.Doğrusu dili,anlatımı,kurgusu ile Bulgakov fanı olma yolunda ilerliyorum diyebilirim.Orjinal adı ‘Sabochye Serdtse” olan Köpek Kalbi’nde Bulgakov , 1917 Rus Devrimi’ni, hikaye içerisine o kadar düzenli gizliyor ve anlatıyor ki,anlatıma hayran kalıyorsunuz.Hikayenin 1925 yılında yazılıp,ancak 1987 ‘de yayınlanabilmesi ise kimi kesimleri ne denli rahatsız ettğinin ve dilinin ne denli kuvvetli olduğunun  açık seçik bir göstergesi adeta.

Bir sokak köpeği olan Şarik’e gösterdiği şevkat sonrası ,Ünlü Prof.Dr.Filipp Filipoviç henüz ölmüş bir ayyaş işçinin erbezi ve hipofiz bezini, köpeğimizin ki ile kanlı bir operasyon  değiştirir.Tam planlanmadan yapılan bir deneyin ne denli sakıncalı ,tamiri imkansız sonuçlar doğurabileceği yazar tarafından bu hikayede biraz mizah,biraz trajikomedi ile biz okurlara aktarılıyor.

Tam bir altyapı oluşturulmadan,tamamen teori ve dogmalar üzerinden yapılan toplum mühendisliklerine; Rus Devrimi ve dönemin çarpıklıklarına siyasi bir hiciv ile  atıfta bulunuluyor.Hiakyemizde;Şarik Prolater kesim,Profösör ise burjuvaziyi sembolize ediyor.Bolşeviklerin vaatlerinin ,prolater grubu tıpkı şarik gibi deney malzemesi haline getirdiğini,   devrimin de bunu gerçekleştirildiği  ameliyat olan tanımlanıyor.

Anti-devrim yanlısı atıflarıyla ”Köpek Kalbi” elbette tartışılabilir;lakin dil ve kurgusu yabana atılamayacak ve okunması gereken bir kitap kanımca…

 

 

Arka kapak;
Bulgakov Köpek Kalbi’nde sokak köpeği Şarik’in öyküsünü anlatır. Dünya çapında bir bilim insanı olan Profesör Filipoviç, evine götürüp beslediği Şarik’i ameliyat ederek, er bezlerini ve hipofiz bezini adi bir suçlununkilerle değiştirir. Köpek arsız, yüzsüz, şehvet düşkünü ve kaba saba bir insana dönüşür. Şarik insan haliyle profesörün hayatını cehenneme çevirse de, Sovyet bürokrasisinde kendine bir konum edinebilecektir.

Komünistlerin küçük burjuva değerlerinin üstünde yeni bir Sovyet insanı yaratma ideallerini hicveden Köpek Kalbi, Bulgakov’un en çok tartışılan yapıtıdır.

İyi Okumalar

Murat AKBABA

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir