Ara 27, 2017

Posted by in Kitap | 0 Comments

KODES

KODES

KODES /Alain Guyard

“Hiçbir zaman dünyayla yüzleşemezsin. Yüzleştiğin şey hep dünyaya dair sahip olduğun algılardır. Ve bu algılar muhtemelen her şeyi saptırır.”
Yazar bir ilginç olaydan belki de bir projeden yola çıkmış. Ceza ve felsefe. Duvarın bize getirdikleri ve asıl önemlisi bizden aldıkları. Ceza olsun diye yasaklar koyuyor ıslah olmaları için insanları duvarların içine gönderiyoruz. Ama sonuç kazanım olmuyor kaybedilen bir çok değer oluyor. Kayıplar çok ciddi oluyor güven kaybı mesela. Kayıp öyle bir anda geliyor ki kazandığınızı sandığınız bir anda. Zirvede hissederken kendini çukurda buluyorsun.


Bu roman bir felsefe hocasının ahlaksal çöküşünün kandırılmasının öyküsü. Bir heyecan arayışının varabileceği çukurun romanı. Suç söz konusu olunca duvarların bir anlamının olmadığını gösterir bir roman. Yoksunluk ve yolsuzluğun komplo teorilerinin romanı. Dil akıcı ve gerçekçi. Son dönem yeraltı romanı bir çok olayın ve gerçeğin tokat gibi yüze vurmasının romanı. Kitap bir çok kişinin ahlak sorgusu yapmasını sağlıyor doğrusu. Şu soruyu hiç sorduk mu bilmem ama ne kadar güçlüyüz. Ne kadar sağlam ve sağlıklı bir ahlak anlayışımız var. Toplum kuralları ne kadar bize yakın bizden yana. Bencil bireysel kurtuluşumuz ne zaman ahlakın önüne geçer. Kırılma noktası ne?
Keyifli okumalar.

Ömer AYDEMİR

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir