Mar 2, 2019

Posted by in Kitap | 0 Comments

KADINLARIN CENNETİ

KADINLARIN CENNETİ

KADINLARIN CENNETİ/Emile Zola

Hepimizin lise yıllarında edebiyat derslerinde adını duyduğumuz Emile Zola’nın alışveriş ,ticaret ve hırs teması etrafında kurduğu romanı: Kadınların Cenneti
Ekonomik rekabet, geçmişten günümüze pek çok duruma sebep olmuştur. Kazanma hırsı ise ,özellikle günümüzde had safhada seyretmektedir. Emile Zola bu olaya naturalist bir gözle yaklaşıyor. Büyük çaplı ticari kuruluşların , küçük çaplı esnafı yok edişi, kazandıkça kazanma hırsı ve tüketim çılgınlığı eserin bel kemiğini oluşturuyor.
Denise köyde anne ve babasını kaybedince kardeşlerini de yanına alarak Paris’e amcasının yanına gider ancak amcasının işleri pek iyi değildir. Amcasının yanında iş bulamaz çünkü Paris’in göbeğinde kurulan dev bir mağaza- Kadınların Cenneti- adeta tüm müşterileri kendine çekmektedir. Denise çaresiz bir şekilde iş ararken bu mağazada tezgahtar olarak işe alınır. Ama beslediği temiz duygulara, dostluğa, insanlığa karşılık bulamaz. Mağazada herkes yükselmek için birbirinin ayağını kaydırmaya çalışmaktadır. Denise ise her şeye rağmen sabrederek işine verir kendini. Patron Mouret , Denise’i fark eder. O bulunduğu ortamdakilere benzemez. Denise ile ilgilenmeye başlar ve zamanla bu ilgi sevgiye dönüşür. Denise sonunda hem aşkına hem de yüksek bir makama kavuşur.

“Mumu söndür ! Düşüncelerimin rengini görmeye ihtiyacım yok.”

”Çünkü kötülük yapmamak, çok defa fırsat bulamamaktan ileri gelir…

Keyifli Okumalar!

Baran Çelik

 

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir