Tem 31, 2019

Posted by in Kitap | 0 Comments

İÇİMİZDEKİ ŞEYTAN

İÇİMİZDEKİ ŞEYTAN

İÇİMİZDEKİ ŞEYTAN/Sabahattin Ali

Usta yazar Sebahattin Ali sanat anlayışının verildiği güvenle hepimizin muzdarip olduğu bir konuya el atıyor : hatalar ve suçlamalar.

Hepimizin kendine özgü yaşamı ve sahip olduğu düzeni var. Bu güzel bir olgu. Her olumlu durumun bir olumsuz tarafı da oluyor ama. Her hayat beraberinde çeşitli sorunları da getiriyor sonuç olarak. Hayatımızı strese teslim ediyor bu durum. Belki dışarıdan görünen belki de kapalı bir kutu olan farklı yaşamlara sahip olmuş oluyoruz.Çeşitli sorunları olan, çözülmeye muhtaç ama her şeyin başında tercihlere mecbur eden yaşamlar var oluyor. Çaresiz bir biçimde bir şeyi bir diğerine tercih etmekle geçiyor ömrümüz. Tercihlerin var olduğu bu dünyada hatalar da eksik olmuyor elbette. Bazen yanlış tercihlerimizden bazen de “içimizdeki yanlış yönlendirmelerden” dolayı hata yapıyoruz. Bu durumda da suçlayacak bir yer alıyor hedef tahtasına “içimizdeki şeytan”ı yerleştiriyoruz.

“Fakat içimizde bizim ‘ahlak’ tarafımızda hiçbir şekilde münasabete geçmeyerek hadiseleri muhakeme eden , neticeler çıkaran ve tedbirler alan bir ‘hesabi’ tarafımız vardı ve lafta değilse bile fiilde daima o galip çıkıyor ve onun dediği oluyordu.”
İçimizdeki şeytanı suçlamak belki kısa süreli bir rahatlama verebilir ama hatalarımıza kalıcı çözüm olamaz bu suçlamalar.

“Mesela herhangi bir gün müthiş bir iç sıkıntısı seni boğar. Hayat sana karanlık, manasız gelir. İnsan ,biraz evvel senin zırvaladığın gibi felsefeler yapmaya başlar. Hatta yavaş yavaş onu da yapamaz ve canı ağzını açmayı bile istemez. Hiçbir insanın ve hiçbir eğlencenin seni canlandıramayacağını sanırsın.”

“Kitaplarda okuduğun depresyon kelimesine bir cankurtaran simidi gibi sarılırsın. Çünkü nedense hepimizde maddi olsun manevi olsun bütün dertlerimize isim takma merakı vardır.”

Bu önemli konudaki naçizane düşüncem :Hatalarımız ve hatalarımızdan aldığımız dersler bizleri biz yapar elbette ama daha da önemli olan hata yapmamak ya da hataya daha az pay vermektir. Karar vermeden önce son bir kez düşünmeniz dileğiyle…

Baran Çelik

 

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir