Şub 23, 2020

Posted by in Sinema | 2 Comments

HONEYLAND

HONEYLAND

HONEYLAND /Tamara Kotevska & Ljubomir Stefanov (2019)

2019 yıında bize kendimizi gösteren,doğayı hatırlatan önemli yaptlardan bir tanesi Honeyland

Makedonya’da kırsal bir bölgede yaşlı,bakıma muhtaç annesi ve daha önemlisi tabiat ile iç içe yaşayan Hatidze Muradova’nın yaptığı doğal  ve yeteri kadar arıcılığı naif duygularla gözlemlerken ,birden çok tanıdık kişilerin, duyguların, kadraja girerek yaptığı değişimi belgesel tadında, daha da güzeli çoğu yerde Türkçe tadında izleyebildiğimiz bir başyapıt karşınızda …

Fazla spoiler vermeden iki ademoğlunun doğaya davranışını izlerken ,tabiat ananın nasıl karşılık verdiğini görüp yadırgamıyor lakin şaşırıyorsunuz.Ağaç kovuğunda ki kovana,her iki zihniyetin yaklaşımı ve gördüğü karşılık unutulmayacak türden. Annesinini de doğayı sever gibi seviyor tabi ki Hatidze.İlişkilerini süslü evlerde,renkli duvarlar altında izlemiyor olabiliriz ama bir anne-kız sevgisi,bir annelik özlemi ancak bu kadar kalbe dokunabilir.

Hayatı,kenarından köşesinden bir köy hayatının yanından geçen herhangi bir izleyici için Honeyland,mutlaka güçlü bir flashback oluşturup,yaşamın,insan olmanın aslında ne kadar kolay birşey olduğunu anımsatacaktır.

Ayvalik Film Festivali’ne de katılan Muradova,burada Kore’li gaztecinin sorusuna:

“Dizlerim tuttuğu sürece dağlarda balcılık yapmaya devam edeceğim. Dizlerim tumadığı zaman geldiğinde ise çok sevdiğim şarkıcılığı yapacağım!”

Sundance Film Festivali’nden 3 ödülle dönen bu ince,manalı,duygulu ve ders niteliğinde ki belgesel/filmi ıskalamayın…

Murat AKBABA

 

 

 

  • avatar
  1. Great content! Super high-quality! Keep it up! 🙂

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir