Mar 29, 2018

Posted by in Kitap | 0 Comments

HAYVANLARDAN TANRILARA SAPİENS

HAYVANLARDAN TANRILARA SAPİENS

HAYVANLARDAN TANRILARA SAPİENS /Yuval Noah Harari

“İnsanların kurduğu tüm hayali düzenler, insanlığın önemli bir kısmı­nı dışarıda bırakmaya eğilimliydi.”


Sapiens’in geçirdiği tüm evrimsel süreçlerin sonunda ulaştığı noktayı anlatırken acımasız  ve olabildiğince objektif olan  bu kitabı anlatmak o kadar kolay değil. Çünkü zamanın kısa tarihi bir nevi yoğun, ve/ fakat okurken sıkılmıyor insan. Tüm süreçleri daha çok bilimsel veriler ve sosyal, kimyasal, biyolojik deneyler ışığında anlatmayı tercih etmiş yazar. Uzun uzun anlatıyor deney ve amaçlarını. Bu deneylerin bir kısmı bilindik deneyler ve sonuçları bakımından çok çarpıcı. Homo erktus ve Neandertal atalarımızda bu kitapta yerini almış. Evrimsel süreç içinde nelerden vazgeçtiğimizi anlatıyor.
Bence en çarpıcı tespiti buğday ve totaliter tarımla ilgili olan kısmı idi. Daha önce okuduğum “İsmail” ve “B’nin hikayesi” isimli romandan alıntıları tekrar okumak ilginç gelmişti bana. Atalarımızın evcilleştiremediği buğdayın verimsiz bir nişasta kaynağının sapiens’i nasıl evcilleştirdiğini kanıtlıyor yazar.


“Para şu ana kadar yaratılmış en evrensel ve en etkili karşılıklı güven sistemidir.”
Eni kökü bu cümle tüm hayal gücümüzün vardığı noktayı özetliyor. Toplumsallaşan atalarımız kimseye güvenmemiş ama hayal gücümüze güvenmiş. Düşünsenize bir kağıt parçası pek çok kapıyı açar hale geldi. Diğer insan türlerinden bizi ayıran en önemli noktamız bu hayal gücümüz ve ortak kabul ettiğimiz değerler. Din, para, vatan, millet vb. Bu ve benzeri ortak değerler insan yaşaması için yani çıplak var oluşumuz için gerekli değildir. Yemek içmek barınmak ve üremeye ihtiyaç duyarız oysa bu değerler için ne çok insan öldü veya yaşıyor.
Zaman ve şartlar belirleyici bizim için. Bugün gerçek ve doğru olan zamanla değişiyor farklılaşıyor. Bu da bize sağlam bir zeminde olmadığımızı gösteriyor. Buna rağmen insan ırkının tek dileği sonsuz yaşam. Bunu yapmak için tıp bilmi ilerliyor. Bunun için dinsel çıkarımlar var. Öl daha iyi bir yaşam seni bekliyor sonsuz ve sorunsuz. Bu da hayal gücümüz işte. Gerçek olan tek şey insanın hayal gücü ve onun sonsuz çıkarımları. Kitap edebi bir dille yazılmamış daha çok bilimsel bir dil kullanmış yazar. Ama anlaşılır olmaya özen göstermiş.
Keyifle okuyunuz!

Ömer AYDEMİR

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir