Ara 10, 2017

Posted by in Kitap | 0 Comments

HAYVAN ÇİFTLİĞİ

HAYVAN ÇİFTLİĞİ

HAYVAN ÇİFTLİĞİ /George Orwell

İnsanı hayvandan ayırmak illa gerekiyorsa, bir iki özellik yeterli oluyor. Sosyal yaratıklarız çünkü, doğa çok acımasız ve biz tek başına hayatta kalamıyoruz. İletişim kuruyoruz ve yalan söyleyebiliyoruz. Yalan söylemek çok önemli bir ayrıntı aslında. Bunu başaran başka bir türle henüz karşılaşmadık bu anlamda… bu gezegende yalnızız.

Kitap aslında dolaylı bir yol seçmiş, bizi ve sistemlerimizi eleştirmek için. Kurulu tüm düzenler kabullenmeler üzerine oturmuş. Yani bir sürü yalan üzerine. Eşit olduğumuz yalanı mesela, çok çalışanın çok değerli olduğu mesela.

Egemen güç daima bu kabul etmeleri kullanır ve altını çizer. Karşı çıkmalarımız bile içimizdeki yasakların kuralların altını çizmeye yarar… Pekiştirmedir bir nevi. Bu çerçevede bakıldığında roman size sistemin açıklarını gösteriyor. Bu ister kapitalizm olsun ister liberalizm . Değişmiyor, bir egemen güç var bir de bu egemen gücü besleyen varlığını devam ettiren isimsiz birimler var. Yazar aslında çok tartışmalı bir yazar. 1984 romanı bir çalıntı olabilir. Bir Rus yazardan. Neyse bu önemli değil kitap kurgusu çok iyi ve bildiğim kadarı ile tiyatro oyunu ve filmi de yapıldı.


Bir çiftlikte geçiyor öykü. İktidarı ele geçiren hayvanların insanlaşmasını izliyorsunuz. İktidarı ele geçiren herkes bir şekilde günaha bulaşıyor. Bundan kaçış yok. Ve tüm egemen gücün bahanesi hazır;

”toplum için yaptık, o zaman şartlar bunu gerektirdi.”

Kitap kısa olmasına rağmen pek çok noktaya temas ediyor. Bunlardan en ilginci ise son cümlede.

”İnsan mı domuza dönüştü domuz mu insana artık karıştırıyorum”.

Keyifli okumalar.!

Ömer AYDEMİR

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir