Ara 6, 2018

Posted by in Kitap | 0 Comments

HARİTA VE TOPRAKLAR

HARİTA VE TOPRAKLAR

HARİTA VE TOPRAKLAR/Michel Houellebecq

Sanat bir edim olarak en çok bireysel bir dışa vurumu simgeler. Faaliyet olarak bir çok şekilde yapılsa bile bireyselliği daha ön planda olan resim, fotoğraf, heykel gibi sanat dalları gelir. Görsel yönü daha ön planda olan bu dışa vurumsal edim öfkeyi, aşkı, sevinci, hayal kırıklıklarını yansıtır. Aslına bakılacak olursa verdiği eserler sanatçının hayatının bizzat kendisidir,yani kilometre taşıdır. Bir çok sonuç çıkar… Otobiyografik resim olur mu ya da fotoğraf olur mu demeyin! Olur… Bu eserler sanatçının hayatının izlerini eylemini, eğilimini içerir.

”İnsan yıllarca tek başına çalışabilir, hatta doğrusu çalışmanın tek yolu budur; sonra an gelir, çalışmalarını dünyaya göstermek ister, başkalarının ne düşündüğünü öğrenmektense o çalışmanın, hatta kendisinin gerçekten var olup olmadığını anlamak için buna ihtiyaç duyar, toplumsal bir tür içinde bireysellik kısacık bir kurgudan başka bir şey değildir.”

Sanat dallarında uğraşan insanların çoğu elbette hayatını bu işten kazanmak ister ve/fakat hayat hiç öyle bir kurgu ile gelmez karşımıza. Yeni dönem bu romanda ise, bireysel yaşamı eserlerine çok yansıyan bir sanatçının yükselmek için yaşadıklarını okurken,ailesel bağlarına, toplumsal ilişkilerine, aşklarına, tutkularına şahit oluyorsunuz.


Fotoğraf çekmekle başlayan öykünün, resime kayışını ,orada tutunuşunu izliyorsunuz. Bir harita üzerinde yolunuzu bulmaya çalışır gibi, sanatçının hayatında ki çetrefilli patikaları keşfediyorsunuz. Son kısmını ise, romandan çok ayrı bir polisiye öykü anlatıyor.
Dönemin en önemli ve tartışmalı yazarlarından biri ;dönemin eğilimleri ,medya ilişkileri ve insan ilişkileri üzerine bir roman. Yeni yüzyıl romanı, bir popüler kültür incelemesi…
Keyifli okumalar!

Ömer AYDEMİR

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir