Eyl 15, 2018

Posted by in Kitap | 0 Comments

FACTOTUM

FACTOTUM

FACTOTUM/Charles Bukowski

Charles Bukowski ile ilk tanışmam bu kitapla oldu sevgili okur.Kelime anlamı olarak uşak ,kahya,her işe koşulan veya yaptırılan kişi anlamına gelir Factotum  ve Bukowski’nin yayınlanan bu 2. romanında kahraman yine Henry Chinaski ‘dir.Yazarın yaşamına bakıldığı zaman bu karakter sanki Bukowski’nin pararlel evrendeki yansıması gibi adeta.Öyle ki Bukowski de tıpkı kahramanımız gibi biraz hazır cevap,biraz dahi,biraz ayyaş ,biraz kadın düşkünü ve pek tabi insanın özü kadar gerçektir.Bir serseridir Chinaski,bir anti-kahraman da diye de tanımlayabilir pek çokları fakat karaktere günümüz dünyasında kayıtsız kalamayıp bazı müzik grupları olsun,şarkı sözleri olsun ismi yaşatılmaya devam edilegelmiştir.

Bukowski’yi, Amerikan rüyası madalyonunun hiç çevrilmeyen ağlamaklı arka yüzü olarak tanımlayıp ve medeniyet koşuşturmasının etine dokunulduğunda duyulan parkinsonism benzeri kısa vadeli titremesine de benzetilebiliriz belkide.

Kitap Chinaski’nin pek çok işe giriş-ve hemen  çıkış hikayeleri, Jan’la olan garip aşk ilişkisi ,toplumla ve tabularla olan sürtüşmesi örgüsü içinde geçen, underground olarak tanımlanabilecek bir roman.

Özet olarak Chinaski GERÇEK’tir;,

 ”bay chinaski aramızda para topluyoruz da mr. adams için katkıdan bulunabilir misiniz
– saçmalık bunlar
– 1 dolar olsun yardımda bulunamaz mısınız
– bak guzelim benim o 1 dolara mr. adams’dan daha çok ihtiyacım var”

Chinaski YANLIZ’dır;

-nasil hissediyorsun?
– kötü… yalnız kalmak istiyorum…
-yeterince sevgin yok… seni bozmuş.
-insanların sevgiye ihtiyacı yok. ihtiyacımız olan bir çeşit başarıdır… bu sevgi de olabilir, ama illa sevgi olmak zorunda değildir…
– incil de “komşunu sev” denir
-bu aynı zamanda “onu rahat bırak” anlamına da gelebilir…

Chinaski SAMİMİ’dir;

”samimiyetle söylüyorum, yaşam beni dehşete düşürüyordu. yemek, uyumak ve çıplak dolaşmamak için insanın yapmak zorunda olduğu şeyler ürkütücüydü. ben de yatakta kalıp içiyordum. içtiğin zaman dünya yine ordaydı, kaybolmuyordu ama boğazına sarılmıyordu en azından”

Chinaski VURDUMDUYMAZ’dır;

Yoğun bir duman vardı koridorda.Çelik başlıklı itfaiyeciler dolanıyordu.Asbestoz kıyafetleri giyinmişlerdi,ellerinde baltalar vardı.Uzun hortumlar sürünüyorduyerlerde.Gürültü,karmaşa inanılmazdı.Kapıyı kapattım.

-”Ne olmuş?”diye sordu

-”İtfaiye” dedim

-”Ha” dedi,yorganın içine girip yana devrildi.Yanına girip uyudum.

Keyifli Okumalar!

”YAŞAMAK ZOR İŞ,BOL ŞANS C.Bukowski

Murat AKBABA

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir