Oca 21, 2018

Posted by in Kitap | 0 Comments

DR. JEKYLL İLE BAY HYDE

DR. JEKYLL İLE BAY HYDE

DR. JEKYLL İLE BAY HYDE /Robert Louis Stevenson

İyi ve kötü kavramı sabit bir kavram olmadı hiç bir zaman. Tarih, coğrafya bu kavramın, oluşması için her zaman etkin olmuştur. Toplumsal yargılar insan üzerinde elbette ki çok etkili. Toplumu oluşturan insan değişken olduğu için toplumun dinamikleri de akışkan fiziğine uyuyor. Yani çoğu zaman öngörülemez. Dönem içinde değişen çok fazla iyi ve kötü kavramı oldu. Ama değişmeyen bir gerçek var ki ,kişisel kötü tavır ve davranış. Bu nasıl ayırt ediliyor? Elbette tek kriter yine ”kendimiz ”oluyor.

Kendimize yapılmasını istemediğimiz bir şeyi başkasına yapma.

Bu kitap romantik dönemde yazılmış ve elbette döneminin izlerini taşıyor. Bu taşıdığı izler, evrensel olunca ilgimi çekti. Bir insana zarar vermek bence her zaman sorundur. Bunun bir kuralı varsa, o hiç değişmedi. Kitap yüzyıllar deviriyorsa, bu özelliğinden ötürü deviriyor elbette.

“Bu dünyada bu kadar insanlık dışı acı ve dehşetin bulunduğu bir yer olduğu aklımın ucundan geçmezdi; kaderimin yükünü birazcık hafifletmek istiyorsan, beni suskunluğumla baş başa bırak.”

İnsanlık tarihi açısından Habil ve Kabil den beri olagelmiş ,aslında” kişinin kişiye yaptığı kötülük” e İyi niyet de çözüm olmamış elbette. Kitap gizli yanımızla yüzleşmemizi sağlıyor aslında, sadece kötülük değil de; içimizde ki idsel dürtüleri gün yüzüne çıkarıyor. Vahşi yanımız ,bizim olan yanımız… Çoğu zaman görmezden geldiğimiz ve fakat daima bizimle olan yanımız…Pek çok filmi yapılmış ,bu kitap filmlerden daha güzel bir anlatıma ve hayal gücüne sahip.

“Asıl ve iyi yanım yavaş yavaş elimden gidiyor, yavaş yavaş ikinci ve kötü yanımla bütünleşiyordum.”

Biz daima biraz gizemliyiz ve bu gizem toplumda var olmak adına gerekli. Ne zaman dışa vuracağız bu çok ince bir çizgi. Bunu asla kesin olarak bilemeyeceğiz.
Keyifle okuyun!

Ömer AYDEMİR

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir