Tem 12, 2018

Posted by in Kitap | 0 Comments

DOLAMBAÇ

DOLAMBAÇ

DOLAMBAÇ/Gerbrand Bakker

Dolambaç adına uygun bir nitelikte roman. Ağır aksak seyredip, yavaş hiç acele etmeden ilerliyor. Sade, gereksiz tüm ayrıntılardan kaçınılmış bir roman.Yazar bizi Galler civarına götürüp o bölgenin manzarasını ve yaşam tarzını anlatıyor. ..

Düğüm tıpkı Gordion düğümü gibi; bir bilmecenin önüne oturtmuş yazar sizi. Bu düğümlerin bir kısmını çözmüş bir kısmını bırakmış sizin için. Bir kadın Galler bölgesine gelip kiraladığı evde kalmaya başlar. Bu ev, bir çiftlik evi ve sahibi yakın zamanda ölü bulunmuş. Çiftlik ise tam bir hayvan insan karışımı bir oluşum. Bu ev gözler ve gönülden uzakta; istemediğin zaman kimsenin seni bulamayacağı bir noktada duruyor.

Kadın kendi hayatından ve bir sürü hatadan kimseye haber vermeden kaçıyor.Kadının burada olmakta bir amacı yok,asıl derdi insanlardan oldukça uzakta bir yerde kendine çekidüzen vermek. Yazar öyküyü ünlü şair Emily Dickinson’un şiirleri eşliğinde aktarıyor. Biraz zahmetli çünkü İngilizce şiirleri öylece bırakmış çevirmen; arkaya yazmış Türkçe karşılığını, açıp oradan okumanız gerekiyor.Romanın kahramanı şiirler ve doğa içinde, kendi iç huzuru için iç dünyasını düzenleme işini bahçe düzenleme işi içine katıyor . Bu sırada hayatına giren nadir insanları da görüyorsunuz. Geri de bıraktıkları da boş durmayıp bu kadını arıyorlar. Hem eğlemlerinde, hem düşüncelerinde, hem de gerçek hayatta…

Kocası ve ailesi de kahramanımızla olan kendi ilişkilerini  sorguluyor.
Kitap bir düz çizgide hafif salınan bir roman. Çok iniş çıkışlı değil. Bu noktada dili sade ve karakterleri az. Manzarası ise bol bir kitap. Okuması kolay bir kitap.

Keyifle okuyunuz!

Ömer AYDEMİR

  • avatar

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir