Nis 19, 2018

Posted by in Kitap | 0 Comments

DİRİLİŞ (VOSKRESENYE)

DİRİLİŞ (VOSKRESENYE)

DİRİLİŞ/Lev Nikolayeviç Tolstoy

Prens Nehludov’un halalarına yaptığı ziyaret sırasında tanıştığı ve ilişki yaşadığı Katyuşa Maslova’dan ayrılmasından yıllar  sonra,Nehludov mahkemede jüri üyesi olarak görev yaptığı sırada yargılanan Katyuşa Maslova’dır. Maslova cinayetle suçlanır ve kürek cezasına çarptırılır. Nehludov bu durumu araştırmaya başlar. Davayı incelerken jürinin eksik rapor hazırlanmasından dolayı kürek cezası aldığını saptar.
Nehludov, Maslova’nın kendisinden sonra ne olduğunu merak ederek araştırmaya başlar. Maslova’nın Nehludov’la ilişkisi sonrası olan bebeği, Halalarının çiftliğinden kovulması ve onu hayat kadınlığına giden yolunu anlar.  Nehludov’un çektiği vicdan azabı ile duruma el koymaya karar verir. Olanlardan dolayı kendini suçlar ve yaptıklarının bedelini ödemek için Maslova ile evlenmek ister. Yanlış verilen karar için Senato’ya başvurur fakat Senato kararı reddeder. Nehludov, Çar’a durumu arz eden bir mektup yazar. Cevabı bekleyecek zaman yoktur. Kürek cezasına çarptırılan mahkumlar Sibirya’ya doğru hareket edecektir. Nehludov’da gitmeye karar verir. Maslova,  Nehludov’la evlenmek istemez çünkü evlenmeyi kabul ederse Nehludov onunla birlikte sürünecektir. Halbuki Maslova’da Nehludov’u sevmektedir. Bu esnada Nehludov, Çar’a yazmış olduğu mektubun cevabını alır


Çar yazdığı mektupta Maslova’nın kürek cezasını sürgüne çevirdiğini yazar. Maslova sevdiği Nehludov yerine sosyalist bir mahkum olan Simmonson ile kalmak istediğini yazar. Nehludov vicdanen rahatlamıştır ve bambaşka bir hayat Nehludov’u beklemektedirler.

Okuyucunun incelemesi:
Karakterler: Tolstoy’un yaşamına incelendiğinde , Nehludov ile birçok ortak noktasının olduğu görülmektedir. Tolstoy’da halalarının çiftliğine sık sık uğramıştır. Kırım Savaşı’nda Teğmen olarak görev yapmıştır. Bir müddet sonra bulunduğu bölgede yargıçlik görevini üstlenmiştir.
Konu: Eserin konusu bakıldığında toplumsal bozulmanın esere yansıdığı görülür.Bir vicdan azabı-ya da adı gibi vicdanın uyanışı denebilir- ve ceza hukukuna eleştirel bir bakış

Baran ÇELİK

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir