Ara 11, 2017

Posted by in Sinema | 0 Comments

DEEPHAN

DEEPHAN

DEEPHAN / Jacques Audiard ,2015

2015 yılında Cannes Film Festivali’nde Altın Palmiye ödülüne layık görülmüş olan filmin yönetmenliğini Jacques Audiard’ın yaptığı filmin oyunculuklarını Jesuthasan Antonythasan (Deephan) ,Kalieaswari Srinivasan (Yalini)  ve Claudine Vinasithamby (İllayal) yapmıştır.

Sri Lanka’da iç savaş sırasında  ailesini kaybetmiş tamil kaplanlarına -yaşayan en tehlikeli terör gruplarından bir tanesi-bağlı bir asker olan Deephan’ın, genç bir kadın Yalini ve kimsesiz bir kız olan İllayaal ‘in yasa dışı olarak Fransa’ya kaçışı, kaçışları sırasında ve daha sonra Fransa’da iken yaşadıkları üzerinden genel anlamda mültecilerin çektikleri zorluklar filmde irdeleniyor.

Filmi izlerken beni en çok etkileyen hadiselerden bir tanesi,Fransa’da patlayan bir silahın kimisi için biraz adrenalinden öteye geçmezken,kimisinin yüreğinde bir aile bir vatan kaybı kadar ses çıkarabilir olduğu gerçeği olmuştur.

Film biraz durağan,bazen sıkıcı ama işlemeye çalıştığı tanıdık konuyu da göz önüne aldığımızda seyredeğer bir film.Altın Palmiye’nin dönemin dünyasının konjüktürüne göre de yönlendiği düşünülürse,filmin başarısının sebepleri anlaşılabiliyor.

Filmde ısrarlı bir şekilde mutluluğun,ideal yaşamın İngiltere’de yaşamdan geçiyor olduğunu vurgulaması ve finali de bununla yapması oldukça manidar.

Vaktiniz varsa ve mülteciliği merak ediyorsanız,

İyi Seyirler!

Murat AKBABA

 

 

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir