Oca 7, 2018

Posted by in Kitap | 0 Comments

DAHA

DAHA

DAHA /Hakan Günday

Yakın zamanda filmi gösterime girecek bir kitap.
Daha Gaza isimli bir insan kaçakçısının oğlu ve onun 10 yaşından 24’lü yaşlarına kadar yaşanmış , yalnızlığı üzerine kurgulanmış, her satırı hüzün dolu , içinde bilimsel araştırmaların yerleştirildiği , duygusal anlamda da oldukça yoğun bir kitap .

Daha ismi yasa dışı göçmen, insan kaçakçılığında suya susamış , acıkmış insanların , belkide daha iyi yaşama göç etme yolunda ki açlıklarına verilen isimdi . Daha özgürlük , daha iyi bir yasam , daha yemek , daha su, daha daha.. Aynı zamanda bir insanın yalnızlaşma yolunda ki daha ne kadar olabilir derken daha nın anlamının çok daha olabileceğini gördüğümüz bir kitap.

”Bir insan ne zaman kaybeder masumiyetini ?”

”Ona masum olmadığını hissettirecek davranışlarda bulunulduğu zaman” .

Hakan Günday’ın okuduğum kitaplarında şunu gördüm : Yan karakterlerde başlı başına varoluşlarıyla romanın icinden başka bir roman çıkaracak. ”AZ” kitabında Isa karakteri beni çok düşündürmüştü. Bu kitabında ise Dordor ve Harmin Kardesler .

”Daha” Hakan Günday kitaplarının arasında okuduğum 2. Kitabı . İlki ”AZ” idi. ”Daha” kitabı sanırım en sevdiğim kitabı olacak . Hakan Günday in son kitabı (2013) . Bu kitabıyla gerçek anlamda Hakan Günday hayranı oldum diyebilirim, gazanın 10 yaşından 24 yaşına kadar geçirdiği evre ve yalnızlığı; bu yalnızlıktan kurtulmaya çalışırken daha derin kuyulara düşüşü ;yazarın sosyal psikoloji , ve psikoloji üzerine yapmış olduğu çalısmaları;romanın içine yerlestirisi , çözümlemeleri , tespitleriyle, türkçeye yüklediği derin anlamlarla gerçekten hayranlık uyandıracak bir yazar. Okuduğum iyi kitaplardan birisi diyebilirim.

Ömer AYDEMİR

 

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir