Eki 11, 2017

Posted by in Sinema | Çiçek Abbas için yorumlar kapalı

Çiçek Abbas

Çiçek Abbas
Sinen Çetin’in 1982 yılında yönettiği çekimlerinin 18 gün sürdüğü filmin senaryosu Yavuz Turgul tarafından kaleme alınmıştır.
Şener Şen ve İlyas Salman’ın kırmızı montları, soluk atkılari ile başrolü paylaştıkları film,dönemin şöför anlayışına yepyeni bir boyut getirmişdir.Diğer rollerde Pembe Mutlu,Ayşen Guruda,Ahmet Mekin gibi usta sanatçılar,efsane ikiliye olağanüstü birer performansla eşlik etmişlerdir.
Filmin unutulmaz müzikleri Cahit Berkay tarafından yapılmış, en can alıcı sahnesinde ”Dönence” ile  izleyici adeta kroki pozisyonuna düşürülmüştür.
 Filmde Şakir,şark kurnazı,çapkın,niyeti bozuk,bıçkın,saygısız karakteri olan ve toplumun bir kısmını temsil ettiği rahatça söylenebilen dolmuş şöförünü ;Çiçek Abbas ise duygulu,fakir,mert,adam gibi seven,hak bilen karakteri ile toplumun artık git gide azalan bir diğer karakterini temsil ediyor.
Film,Nazlı ekseninde dönen ,iki farklı aşkı,iki farklı sevgiyi,iki farklı erkek ,Şakir ve Abbas bakışıyla sunuyor bizlere.Çiçek Abbas,uzaktan sevmenin,sevebilmenin sabır dersini verirken,Şakir günümüz yozlaşmasının, sevgilerimize, aşklarımıza,belki sözlerimize ne denli sirayet ettiğini gösteriyor bizlere.  
Alibeyköy dolmuş durağını,İstanbul’un varoşlarını ve fakirkliği mesken tutmuş filmin güldüren,yürek burkan,sokak jargonuna pelesenk olan replikleri ve efsane sahneleri hafızalarımıza kazınmıştır adeta.

 

 Film Ayşen Guruda’nın evden çıkabilmek için abisi Şakir ile kavga ederken, cama fırlattığı taş ve kırılan camda beliren yunus silüeti ile başlar.
 -Sen benim hayatıma karışamazsın pis Ceyar !  ( 80’li yıllardaki televizyon dizilerinin günlük hayata etkisi ,Ayşen Guruda repliklerinde ki Dallas göndermeleri ile vurgulanmaktadır.)
Nazlı ile ilişkilerini evlilik için ağırdan alan,türlü bahaneler üreten Şakir,bir taraftanda zamparalıklarına devam etmektedir.
Nazlı- o beni sevmiyor (sakiri kastederek) Abbas-olur mu canim seviyor seni Nazlı-hayir sevmiyor Abbas-yahu nasil eminsin? Nazlı- kadinlar anlar Abbas-(bogazina balik kilcigi kacar,oksurmeye baslar panik olmustur ) hadi ya anlar mi? Nazlı-anlar ya, kadinlar kendilerini seven erkegi bilirler.
Şakir’in Nazlı’ya yakalanması ile söz bozulur ve Çiçek Abbas’ın umut çiçeklerinin tohumlarını atılır.
– gözü vardı bende, zorla götürdü – di mi lan abbas – doğru diyor – yalanım varsa abbasın olüsünü öpüyim
Ayrılık sonrası Şakir’in  rakı masasında ki hali;
Şakir ve Abbas’ın yolları ayrılması ile birlikte Abbas yüklü bir borcun altına girerek,hurda bir minibüs edinir ve gecesini gündüzüne katarak minibüsü çalışır hale getirir.Artık o da Şakir gibi dolmuş sahibidir.İlk işi Nazlı’yı kazanmaktır ve kendini Nazlı’nın kapısının önünde bulur Abbas.
nazlı: kimin bu araba? abbas: bu görmüş olduğun şahsiyetin
Bu sefer Abbas taliptir Nazlı’ya.Kızın ailesi için ise değişen sadece ,fakirlikten kurtulmak için seçilen yol veya damattır.Abbas ve Şakir’in efsane atışmaları hem Nazlı hem de ekmeğin ağzında ki aslanı içindir.

Ceyar Şakir bir gece Abbas’ın minibüsünü parçalara ayırır ve abbasın yuvarlanışı başlar.
– çok zalimsin şakir abi, yuvalarını söndürdün… – evet yuvasını söndürdün… ciğerini söktüm…
Ve Dönence…
Artık minibüste gitmiştir,Nazlı’da…
Şakir tekrar kavuşur Nazlı’ya ve artık evlenmeye kararlıdır.Hızla düğün hazırlıklarına başlanır.Şakir’in kız kardeşi de sevdiği Niyazi ile abisini tanıştırmak ister fakat Şakir Niyazi’yi hor görerek kovar.Şimdi intikam sırası abbas,ayşen guruda,niyazi ve tüm iyilerdedir.
 Murat AKBABA

Comments are closed.