Eki 23, 2017

Posted by in Sinema | 0 Comments

Cahil Periler

Cahil Periler

CAHİL PERİLER/Ferzan Özpetek

Eşimle 2005 yılında tanışmamızın ardından,ona çok sevdiğim bir film izlettireceğimi söyleyip eve davet etmem ve filmin sonunda bakışlarını anlamaya çalışmam açısından unutulmaz bir film olmuştur benim için,Cahil Periler

Film,idealist bayan doktor olan Antonio’nun bir hastasına HİV olduğunu söylemeye çalışırken-biraz acınası ve sorgular bakışlar altında-  kocasını bir trafik kazasında kaybettiğini  öğrenmesi ile başlar.Kendi ağır yasının altında neredeyse ezilirken, kocasının eşyaları arasında bulduğu bir Joseph Lanti’nin ”Cahil Periler” tablosunun arkasında okuyacağı bir not ona Massimo’nun gizli hayatı ve yeni bir dünyanın kapılarını aralar.Massimo’nun saklı bahçesi ve Cahil Periler’in götürdüğü yol ,Antonio’ya zaman zaman hüzün ve hayal kırıklığı yaşatsa da ,kendi tabularının arasından hiç kafasını kaldırmadığını,kendi küçük çemberinin içinde aslında nasılda sıkışmış olduğunu,merak ve cesaret denilen kavramların bir insanı nerelere götürebileceğini gösteriyor.

Filmde Ferzan Özpetek,kendi penceresinden eşcinselliğe, HIV’e,aldatma ve aldanışlara,üçüncü kişilere,geriden izleyenlere,tabulara, farklı bir pencere açıyor.

Ferzan Özpetek bu film ile, Roma’daki Yabancı Basın Merkezi’nin 42. Globo d’oro Film Festivalinde en iyi yönetmen (Ferzan Özpetek), Margherita Buy en iyi kadın oyuncu ve Stefano Accorsi en iyi erkek oyuncu ödüllerini kazanmıştır.

Filmi bizden,Yasemin Sannino’nun ”Birdenbire’‘ şarkısı,Nazım Hikmet vurguları,Serra Yılmaz performansı,Koray Candemir olduğu için bile  -ve tabi ki önce  önyargılarınızdan arınarak- izleyebilirsiniz.

İyi Seyirler

 

 

Murat AKBABA

 

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir