Kas 5, 2017

Posted by in Sinema | Buğday Ödülle Döndü için yorumlar kapalı

Buğday Ödülle Döndü

Buğday Ödülle Döndü

BUĞDAY’A BÜYÜK ÖDÜL

Yönetmenliğini Semih Kaplanoğlu’nun yaptığı ”BUĞDAY”,15 filmin yarıştığı Tokyo Uluslararası Film Festivali’nde En İyi Film Ödülüne layık görüldü.Oyunculuklarını Jean-Marc Barr (Luc Besson -Le Grand Bleu,Lars Von Trier-Dancer In the Dark gibi önemli yapımlarda da rol aldı), Ermin Bravo, Grigory Doprygin (aslen bir balet ve de müzikle de iltgtilenen genç oyuncu,Rus sinemasının en çok gelecek vaad eden yüzlerinden biri) ve Cristina Flutur paylaştığı film,Kehf suresinde geçen Hızır ile Musa menkıbesine dayanan bir arayış hikâyesini ele alıyor.

Buğday, iki bilim insanı Cemil Akman ile tohum genetiği uzmanı Prof. Suat Erin, girilmesi yasak olan “ölü topraklar”daki serüvenini konu ediyor. Filmde tasavvufi ve felsefik göndermeler bulunuyor.

Film ingilizce ve siyah beyaz olarak izleyiciye sunulmuştur.Yapımı yaklaşık 5 yıl sürmuştür ve mekan olarak Kapadokya ve Detroit seçilmiştir.

Semih Kaplanoğlu ödülü alırken, “Her yaşadığımız an dünyada bir zarara sebep oluyor. Aşırı tüketim, aşırı kapitalizm… Lütfen hayatımıza ve insanlığa değer verelim. Nereden gelip nereye doğru gittiğimizi kavrayalım ve anlayalım.” dedi.

Murat AKBABA

 

 

Comments are closed.