Ara 26, 2017

Posted by in Kitap | 0 Comments

BİTİK ADAM

BİTİK ADAM

BİTİK ADAM /Thomas Bernhard

Sarmal
Yazarın yazım tarzına alışırsanız okumakta zorlanmıyorsunuz. Çünkü yazar paragraf veya konuşma satırları kullanmıyor. Bunu dedi,şunu dedi diye kendi aktarıyor tüm konuşmaları. Yazar bir olay etrafında bir sarmal örüyor doğrusu. Bu sarmal çok geniş bir sarmal değil ,olayın etrafında oldukça fazla dönüyor. Her açıdan olayı anlattığını düşündüğü sırada sarmalı genişletip tekrar sarmal örmeye başlıyor.

Her şeyin ne kadar göreceli olduğunu anlatıyor roman. Dönemin sosyal hayatı çok iyi aktarılmış. Aslında sosyal hayatın bir bölümü kendinin dahil olduğu bölümü güzel anlatıyor. Burjuva hayatı sanat çevresi zemininde insan gerçeğini anlatmış aslında; entellektüel kapasiteniz ve sosyal durumunuz ne olursa olsun çıplak ve zoraki geldiğimiz dünyada benzer sorunlar benzer çıkmazları görüyorsunuz.

Hayatınıza yön veren gerçekler ve seçimler sizde nasıl iz bırakıyor bunu anlatmış. Yalnızlığı ve yanlış anlaşılmaların dar ve çıkmaz sokağında dolaşmış. Bir eleştiri olarak mekan isimleri sorun bu kitapta bahsedilen mekanları bilmediğiniz için bazen sorun yaşıyorsunuz. Yazar tam bir ergen ve fetiş objesi olarak piyanoyu seçmiş. Ailesine ve çevresine duyduğu öfkeyi bize piyano ile aktarıyor. Dar bir çevrede yazılmış az kahramanlı bir eser. İp ucu vermeyi sevmediğim için bu kadar yazıyorum yoksa konuşması tartışılması mümkün bir kitap.

Keyifli Okumalar!

Ömer AYDEMİR

 

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir