Ağu 15, 2018

Posted by in Kitap | 0 Comments

BEYAZ GEMİ

BEYAZ GEMİ

BEYAZ GEMİ/Cengiz Aytmatov

Usta yazar Aytmatov’un 1970 yılında yayınlanan romanında, temelde masumiyet,toplumsal değerler(gerekli,belki gereksiz tümü),insan doğası,vicdan gibi kavramsal ve yer yer diğer simgesel değerleri alınmıştır.

Küçük yaşta ailesi tarafından terk edildikten sonra orman işlerinde çalışan dedesinin yanına bırakılmış mutsuz bir çocuğun ve hayal dünyasının ele alındığı bir roman : Beyaz Gemi

Çocuk, San Taş vadisinde dedesi Mümin Dede ve üvey ninesiyle yaşamaktadır. Arkadaşı olmadığı için taşlarla, dürbünüyle konuşur. Mutluluğu hayal dünyasında arar. Babasının görev yaptığı Beyaz Gemi’ye kâh balık olur yüzer, kâh şoför olur…


Bu mutsuz yaşamında onu mutlu eden dedesinin masallarını dinlemektir. Dinlediği “Maral Ana” efsanesinden oldukça etkilenir  ve marallara karşı olağanüstü bir sevgi besler.Çünkü dinlediği Maral Ana bağımsızlığı,saflığı temsil eder.  Bir gün orman işletmesi amiri  amcası ziyafet vermek üzere marallardan bir tanesini avlar. Konu komşu ve misafirleri koşuşturmaca içerisindedirler. Çocuk ise  mahvolur.


Mahvolur çünkü Maral Anaları onlara küsmüştur. Dünyası başına yıkılır . Olanlara dayanamaz ve kendisini Issık Gölü’nün soğuk sularına bırakır. Artık babasının Beyaz  Gemisine doğru tıpkı hayalindeki balık gibi, bata çıka ilerlemektedir, vicdan ise çoktan son nefesini vermiştir.

”insan yalnız olunca neler neler düşünür…gerçekleşmemiş hayallerini uçup giden yıllarını,ilk aşk maceralarını…”

”İyi olma, kötü ol;iyilik yapan kötülük bulur.”

”İnsandaki çocuk vicdanı, tohumdaki öz gibidir. Ve o öz olmadan tohum filizlenmez, gelişmez.”

Roman sonrası  Aytmatov’a çocuğun intiharı atfedilerek yapılan eleştirilere kendisi:
“mümin’in pasif iyiliği iflas etti. oysa çocuğun kötülüğü kabul edemeyişi, onu anıtlaştırıyor. çocuk okuyucunun yüreğinde kendine bir sığınak bulursa, bu çocuğun gücü olacaktır. burada hiçbir ‘işin içinden çıkmazlık’ yoktur. itiraf edeyim, çocuğumla övünüyorum.” diye cevap vermiştir.

İyi Okumalar

Baran ÇELİK

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir