Eki 2, 2017

Posted by in Kitap | Başlangıç-Dan Brown için yorumlar kapalı

Başlangıç-Dan Brown

Başlangıç-Dan Brown

 

Dan Brown‘un yeni kitabı ”Başlangıç” ,bugün diğer oniki ülke ile birlikte ülkemizde de, raflarda ki yerini alacak.Son gerilim romanı Başlangıç’ta ele alınan konular arasında: Winston Churchill’in geniş kapsamlı yetenekleri, soyut sanatın kaçınılmaz cazibesi, Gaudi’nin Sagrada Familia Katedrali’nin heyecan verici özellikleri ve yapay zeka dünyasındaki en yeni gelişmeler var.

Dan Brown’ın romancılığa yaklaşımının merkezinda öğreticilik ve hiç söylenmemiş olanı söylemek yatmaktadır.Kendi romanları ve kurguları sorulduğunda “Okumayı düşlediğim, kurmaca bu türü bu” diye cevap verir.

“Başlangıç” Dan Brown’ın sekizinci romanıdır. Harvard Üniversitesi’nden sembol ve dini ikonografi profesörü Robert Langdon’ın , akıllı ve aşırı sıcak arkadaşı ile beraber ,entellektüel çatışmalara ,insanlığın geleceği ve tüm paradigmaları değiştiren sırlar ve etkilerine,birbiri ile içiçe geçmiş sembol ve bulmacalara cevap aramaktadır.

Dan Brown’un eserlerinin tamamında olduğu gibi, yeni roman da büyük ve korkusuz sorulardan çekinmiyor, aksine onlara doğru daha çok yöneliyor. ”Başlangıç”ın sorusu şu:

Bilim, dini gereksiz hale getirebilir mi?

Hikaye başlangıcında,”Milyarder bilgisayar bilimcisi, fütürist, mucit ve girişimci” olan Edmond Kirsch,İspanya’daki Guggenheim Bilbao’da ,yoğun bir kalabalığa (ve internet üzerinden dünyaya )yeni bir keşif sunmaya hazırlanıyor. Edmond Kirsch , kitap boyunca  bu duyurunun ayrıntıları ile  insanlığın din görüşünü, bilim yardımıyla hayatın yaratılabileceğini ispatlayarak,  Tanrı’yı ​​denklemin dışına çıkaracağının sözünü veriyor.

53 yaşındaki Bay Brown, kitabı yazarken ve araştırırken dört yıl geçirdi. Disiplin olmazsa, hiçbir şey olamayacağını belirten Brown, her sabah saat 4’te uyanmış ,kahvaltıda  “yaban mersini, ıspanak, muz, hindistancevizi suyu, chia tohumları, kenevir tohumları ve keten tohumu ve bezelyelerden yapılan bu tuhaf protein tozu” tüketmiş . Ayrıca sabahları, zekayi arttirdigina ve kilo vermeye yardimci olduğuna inanılan ,tereyağı ve hindistancevizi yağı içeren bulletproof kahve içmiş. Yazarken her bir saatte bir bilgisayarı otomatik durmaya programlamış ve aralarda şınav çekip,egzersiz yapmıştır.”

                                                                                     Röportaj:New York Times  Çeviri:  Murat AKBABA

 

 

Comments are closed.