Şub 2, 2018

Posted by in Kitap | 0 Comments

ARİSTOTERLES İLE BİR KARINCAYİYEN WASHİNGTON’A GİDER

ARİSTOTERLES İLE BİR KARINCAYİYEN WASHİNGTON’A GİDER

ARİSTOTERLES İLE BİR KARINCAYİYEN WASHİNGTON’A GİDER/ Thomas Catchart,Daniel Klein

Ahir zamanlarda yaşıyoruz. Etrafımız sarılmış durumda yaşam kaygısı, politika, savaş. Bu süreçte bazılarımız olup biteni anlamaya çalışıyor, bazılarımız kaygısız yaşamı sürdürüyor. Ama her olay tüm dünyayı ve bizi etkiliyor. “Kelebek etkisi” deniyor buna. Her türlü eylem bir sonuç doğurur. Bir karşılaşma, bir yakınlaşma, bir dokunuş. Ressamın dokunuşu gibi ya da politikacının dokunuşu gibi.
Kitap iki felsefe insanının ortak ürünü. Bu kitap elbette sadece felsefe içermiyor. En çok mizah günlük yaşam ve felsefe içeriyor. Politika, yaşam kurgusu, ve etkileşim içeriyor. İki Amerikan filozofun eleştirisel bir bakışı tüm olup bitene. Biraz hafif geliyor elbette başka felsefe kitaplarını okuyan insanlara ama bu bakış açısı insanın içini açıyor. Okurken gülümsüyorsunuz. Hatta kahkaha bile atıyorsunuz.
Eski ve yeni tüm felsefe akımları ve onun temsilcileri ile mizahi bir yol kat ediyorsunuz, politikanın o en katı en ciddi katmanları arasında. Kolay dili ve anlaşılır mizahi örnekleri ile okuma sürecini çok keyifli kılıyor bu iki yazar.
-“Doğal olanı mükemmel ve kutsal sayarak “kandırmalar üretir” politikacılar. Kartları öyle bir dağıtırlar ki, sadece kendilerinin istediklerinin konuşulmasını sağlarlar. Karşıtlarına, sahip olmadıkları düşünceleri atfedip, sonra da gerçekmiş gibi saldırırlar.”
Boş bir vaktinizde okumayın bu kitabı boş bir vakit ayırıp okuyun. Keyifle!

Ömer AYDEMİR

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir