May 22, 2018

Posted by in Kitap | 0 Comments

ANTİGONE

ANTİGONE

ANTİGONE /Sophokles

Yaklaşık 2500 yıl önce yazılan bir tiyatro eserinin bu kadar günümüze uyması çok garip olsa da bir şeyi kanıtlıyor; insan doğası evrimleşmemiş. Evrimleşme veya gelişme sadece teknoloji alanında olmuş. Daha iyi şartlarda yaşıyor, daha uzun yaşıyoruz, daha kolay iletişim kurabiliyor ve daha kolay seyahat edebiliyoruz. Ama doğamız aynı bencil, ikiyüzlü ve çıkarcı:

“Bir beladan kurtulmak güzelse de, acıdır dostların felaketine yol açmak. Ama kurtuluşum söz konusuyken böyle ayrıntılarla kafamı pek yormam.”

Toplumumuzu oluşturan dinamiklerde aynı; toplumsal baskı da; özellikle kadın olana baskı çok değişmemiş yüzyıllardır. Hep bir sorun kaynağı görülmüş:

“Başı bozukluktan beter lanet yoktur, kentler yıkar, yuvalar dağıtır ve cephede
panik yaratarak darmadağın eder orduları. 
Saflarını bozmadan bir arada savaşan askerlerin hayatını disiplindir kurtaran. Bir kadına teslim olmamalıyız, yasaları ve düzeni savunmamız gerekir. Bir kadına yenildi diyeceklerine yüz kez bir erkeğe yenilmeyi yeğlerim.”

Klasik bir antik Yunan tiyatro eseri kitap; yani lirik bir dille yazılmış. Dönemin gerekleri ve kalıplaşmış tüm ögeleri var kitapta. Öğüt veriyor, yeriyor, bazen taktir ediyor.
Mitolojik öğeler çok yoğun kitapta iş bankası yayını ve tercüman bir güzellik yapıp tüm bu öğeleri dip not olarak kitaba yerleştirmiş. Yani merak edip okursanız çok daha açıklayıcı oluyor ve olayları anlıyorsunuz. Bir söz var ki paylaşmak istedim ve duyduğum okuduğum en güzel basit ve fakat derin sözlerden biri:

“İnsan, kendine insan olmayı öğretti.”
Bir sürü paragraf yazılır bu söze.
Keyifle okuyunuz!

Ömer AYDEMİR

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir