Kas 2, 2017

Posted by in Sinema | 0 Comments

AMOUR

AMOUR

AMOUR/Michael Haneke,2012

Haneke’nin yaşlılığın yaşam biçimlerini geri döndürülmez biçimde değiştirdiği yaşlı bir çiftin karşılaştığı zorlukları anlatan Cannes ve Oscar galibi filmi,ilk yapıtlarında görülen üstü kapalı modern toplum eleştirisinin uzaklardan kopup gelen çığlığı niteliğindedir. Yönetmenin en samimi dramlarından biri olan bu filmin basitliği,aşırı duygusallığı kullanmaya gönülsüz bir yönetmenin büyük çaplı etkisinin üstünü örter ve bu da çiftin hikayesini daha güçlü kılar.

 

Jean-Louis Trintignant  ve Emmanuelle  Riva,Paris’te yaşayan yaşlı bir çift olan Georges ile Anne’i canlandırır.Bir sabah Anne geçici olarak katatonik bir hale bürünür.Bu,her ikisinin de yaşam kalitesini azaltan ,elden ayaktan düşürücü hastalığın sadece ilk belirtisidir. Georges karısnın vücut fonksiyonlarını kademeli olarak kaybetmesini ve zihninin körelmesini çaresizlik içinde izler.Anne’in durumu kötüleştikçe,bazen birine duyulan sevginin onun gitmesine izin vermek anlamına gelmesi şeklindeki acı gerçekle karşı karşıyadır.

 

Bu filmde , Haneke’nin önceki yapıtlarını domine eden şoklara yer verilmemiştir.Bunun yerine, yönetmen karakterlerinin gündelik yaşamlarının ufak ayrıntılarına odaklanır. Geroges rolüyle Trintignant , harika bir performans sergiler,ama Aşk’ı böylesine güçlü kılan, Riva’nın film boyunca,özellikle kendisini ziyarete gelen hemşirenin olduğu sahnelerde gösterdiği şaşırtıcı dönüşümdür.Anne’in çöküşünü izlemek kolay değildir ancak Hanek’in Anne ‘in çektiği işkencenin ve Georges ‘un azalan umudunun detaylarını işlerken gösterdiği hassasiyet insanı derinden etkiler.

Ölmeden Önce Görmeniz Gereken 1001 Film/Stevan Jay Schneider/Çeviri:Pınar Şengözer

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir