Kas 19, 2017

Posted by in Kitap | ALIKLAR BİRLİĞİ için yorumlar kapalı

ALIKLAR BİRLİĞİ

ALIKLAR BİRLİĞİ

ALIKLAR BİRLİĞİ /John Kennedy Toole

 

Roman kahramanı yaratmak bir ustalık bir bilgi birikimi ister. Bu yazar bir karakter yaratmış ki sormayın.
Hayatınızda okuyacağınız en itici baş karaktere sahip kitap. Ignatius ,konuşmaya başladığı an içinizden saydırıp o aptal çenesini kapatmasını diliyorsunuz sürekli, ama her şeyi o kadar güzel kendine bağlıyor, öyle şahane şekilde üste çıkıyor ki hayran kalmamak da elde değil. Karakterler öyle başarılı oluşturulmuş ki film izler gibi okunuyor kitap. Sanki okumuyor, izliyor dinliyorsunuz adeta..

Ignatius, Gargantua ile Don Kişot karışımı bir karakter. Rönesansın yenilikçi kahramanı Gargantua’ya en çok modern çağın eleştirmeni olarak ve tabii obezliği ile benziyor; Don Kişot ise Ignatius’un ruhunda gizli. Mantıksızca başkaldırışında, kişiliğinden vazgeçmeyişinde, kendini pratik ikiyüzlülüğe bırakmayışında ve en çok da tutarlılığında Don Kişot oluyor Ignatius.

Bu karakter ön planda olsa da zemin de iyi ayarlanmış; kurgusu çok özel ve zamanı yansıtıyor. Kitap dili akıcı ve kısa cümlelerden oluşuyor. Buna rağmen vermek istediği tüm mesajları veriyor. Aslında çok karakter var romanda. İdealizm ve popülizm çarpışması kitapta yaşanan. Bir de tabii daima dile gelmiş iyi niyet sorunu. Kimin için doğru kimin için yanlış yani görecelik. İşçinin isteği patrona zulümdür. Yani kaybettiğimiz kendimiz olma isteklerimiz var ortada. Toplumsal yaşama ayak uydurmak için mecburen bıraktığımız alışkanlıklarımız isteklerimiz.
Bir anti kahraman bu kadar itici bu kadar gerçek bu kadar bizden biri olabilir.

 

Ömer AYDEMİR

 

Comments are closed.