Mar 14, 2018

Posted by in Kitap | 0 Comments

KEDİ MURR’UN DÜNYA GÖRÜŞÜ

KEDİ MURR’UN DÜNYA GÖRÜŞÜ

KEDİ MURR’UN DÜNYA GÖRÜŞÜ /E.T.A HOFFMANN

Murr kedi bir bilge… Etrafta öyle amaçsız dolaştığını düşünmeyin. Bizi bizden daha iyi tanıyor ve kolayca hüküm veriyor. Verdiği tüm hükümlere katılmak elbette mümkün değil ama değişken şartlar zemininde çok da yanlış değil. Yemek, rahatlık ve var olmak konusunda sahibinden biraz farklı ve sahibi gibi değil elbette.

Sahibi ise müzik notalarına gönülmüş bir çağ adamı. Herkes ver her şeye hakim olma derdinde yönetme derdinde. Müziksever hamisini onore etme derdinde. Etrafında tüm insanlarda onun bu çabası içinde var olmaya çalışıyor.

Murr kedi bir gözlemci ve bir kişi. İşine geleni yapıyor, kısa yolları biliyor elbette. Tam bir liberal yaklaşım içerisin de. Yeni tabirle “kazan kazan” derdi. Müzisyen sahibi sıkışmış müzik seviyor iyi bir şey çıkarmak istiyor ve fakat şartlar farklı. Var olmanın yolu doğru bildiğini yapmak değil. Popüler olanı eğilimleri de göz önünde bulundurmalı insan. Bir anlamda kedi ve köpeğin romanı. Kişilik sahibi bir kedi ile düzenin altında ezilen zincirli bir köpeğin elbette.

Ömer AYDEMİR

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir