Ara 17, 2017

Posted by in Kitap | 0 Comments

AMERİKAN SARGISI

AMERİKAN SARGISI

AMERİKAN SARGISI /Fakir Baykurt

“Marshall planı II. Dünya savaşı sonrasında ABD tarafından önerilen bir ekonomik yardım paketidir. 1947’de önerilen bu paket 1948 ve 1951 yılları arasında yürülüğe konmuş ve bu yardım paketinden 16 ülke faydalanmıştır. Sovyetler Birliğinin ABD emperyalizminin bir oyunu olarak adlandırdığı Marshall planı kominform’un oluşmasına yol açmış ve resmen soğuk savaşı başlatmıştır.”

Faydalanan ülkelerden biri de Türkiye idi. Bu bir kalkınma planı olduğu için sadece para yardımını içermiyordu. Kültürel, sosyal ve felsefik açıdan da liberal ekonominin anlatılması ve ülkelerin komünizmden uzaklaşması gerekiyordu. Amerika için şeytan en büyük düşman komünist Rusya idi. Bu noktada yardımın içine süt tozları girdi. Bir de pilot projeler. Bu kitap bir pilot köyde geçiyor. Amerikalı ve Türk insanları ilk kez bu kadar yaklaştıran., “İyi” niyetli bir adımın yansımaları. Yazar muhteşem bir gözlem yeteneğine sahip. Bunu pek çok kitabında gösterdi elbette. Film olan “Kurbağalar” buna en iyi örnek.

Kitap bir çok küçük olayı bir arada sunuyor ve büyük bir planın “küçük” insanlarının dünyasını gösteriyor bize. Bir planın işe yaraması için o planın ayakları yere basmalı daima. Burada olmayan olamayan bir çok iyi niyetli adımı görüyorsunuz. Dokuya uymayan bir yama misali bu yardımlarda atılıyor tüm organizmadan. Bir başarısızlık öyküsü ortaya konan. Anadolu insanını gerçekten çok iyi anlamış bir yazarın muhteşem anlatımı sayesinde kitap akıp gidiyor. Betimlemeler yanında ruhsal çözümlemelerde çok iyi. Dili sade anlaşılır. Biz gibi bir roman. İngilizlerin bir atasözü gibi durum: “Türk gibi başla İngiliz gibi bitir.” Biz çok iyi başlıyoruz ama sonunu getiremiyoruz.

Kitap tarihsel gerçeklere dayanan bir kurgusal roman. Karakter seçimleri yerinde yapılmış ve asıl atmosfer yani o dönemdeki tüm atmosfer çok iyi yansıtılmış.

Keyifle okuyun.!

Ömer AYDEMİR

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir